در دنیای فرصت ها آقای کریپتو همراه شماست...

بازار فارکس

برای کار با هر پلتفرمی، ابتدا باید اصطلاحات اولیه و در رابطه با فارکس، باید ساعات کار با آن را دانست.

زمان مطالعه

3

دسته بندی

,

تاریخ انتشار

بهمن 8, 1402

اشتراک گذاری:

برای کار با هر پلتفرمی، ابتدا باید اصطلاحات اولیه و در رابطه با فارکس، باید ساعات کار با آن را دانست. در این مقاله سعی بر آن داریم تا شما را با کاربردی ترین اصطلاحات فارکس آشنا کنیم. چه بسیار معامله گرانی که با آشنا نبودن با این اصطلاحات، دچار ضررهایی شده اند. همچنین تنها دانستن تحلیل تکنیکال کافی نیست بلکه باید با اصطلاحات آن نیز آشنا بود. هر چه آگاهی شما بالاتر باشد میزان موفقیت شما در معامله، در این پلتفرم نیز بیشتر خواهد بود.

افراد موفق در فارکس اطلاعات کامل و جامعی نسبت به مفاهیم اولیه آن داشته اند.

نمادها در بازار فارکس، توسط سازمان استاندارد جهانی برای ارزها، شاخص و کالاهای اساسی تعیین می گردند. درنماد ها که اکثرا سه حرفی هستند، دو حرف اول، نماد کشور مربوط به آن ارز است و حرف سوم، نام آن ارز است .

به عنوان مثال:

United state dollar  یا USD که دلار آمریکاست.

European union euro  یورو اتحادیه اروپا  EUR

XAG  یک انس نقره   

XAU  یک انس طلا

Swiss franc  فرانک سوییس   CHF

Australian dollar  دلار استرالیا AUD

Pound sterling  پوند انگلستان GBP         

جفت ارزها در بازار فارکس 

در بازار فارکس، ارز ها بر اساس یکدیگر سنجیده می شوند؛ به طور مثال : EUR/USD یورو در مقابل دلار آمریکا می باشد و به این معناست که برای خریدن یک یورو باید چه مقدار دلار آمریکا پرداخت کنید؛ پس در این بازار همیشه با جفت ارزها ارتباط داریم.جفت ارزها در بازار فارکس به دو دسته اصلی و غیر اصلی تقسیم می شوند. که در جفت ارزهای اصلی، دلار آمریکا یا USD وجود دارد.به طور کلی جفت ارزهای اصلی به 4 دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:
EUR/USD
GBP/USD
USD/CHF
USD/JPY

جفت ارزهای غیر اصلی عبارت اند از:

EUR/GBP  

GBP/CHF

در فارکس برای واحد تغییرات جفت ارزها از پیپ استفاده می شود که معمولا تا پنج رقم اعشار محاسبه میشود.درجفت ارزهای اصلی که تا 4 رقم اعشار محاسبه می شوند، به رقم چهارم بعد از ممیز پیپ گفته می شود. مثلا اگر یورو به دلار از 1.5863 به 1.5868 برسد می گوییم پنج پیپ افزایش یافته یا اگر قیمت پوند به ین ژاپن از 170.58 به 170.60 برسد می گوییم 2 پیپ افزایش یافته است.

بروکر در بازار فارکس

در این بازار تمام معاملات از طریق واسطه انجام می شود که به آن بروکر می گویند. شما نیز برای انجام فعالیت در این بازار، باید بروکر مناسب خود را مد نظر داشته باشید و با او کار کنید.

لوریج یا اعتبار اهرمی

با توجه به اینکه میزان تغییرات قیمت و نوسانات هر دو ارز بسیار پایین است، به وجود می آید. با استفاده از اعتبار اهرمی، معامله گر می تواند تا هزار برابر سرمایه خود را وارد بازار کند  که این عدد در بروکر های مختلف از 10 تا 1000 متغیر است که این موضوع طبیعتا ریسک شما را بالا میبرد.

لات یا lot

به واحد اندازه گیری حجم معاملات، لات می گویند. در بیشتر معاملات هر لات برابر با 100000 واحد از آن ارز پایه می باشد. مثال : اگر شما یک لات یورو به دلار خریده اید یعنی 100000 واحد این جفت ارز را خریداری کرده اید.

مفهوم اسپرد در بازار فارکس

در بازار فارکس، برای خرید و فروش جفت ارزها دو قیمت وجود دارد؛ یکی قیمت خرید که به آن Ask می گویند و دیگری قیمت فروش که به آن Bid می گویند و به اختلاف این دو اسپرد میگویند.

بهره شبانه یا swap

به علت تفاوت نرخ بهره در کشور های مختلف، بروکر ها تفاوت نرخ آن را در سود یا ضرر محسابه می کنند. این مورد برای معاملاتی است که بیشتر از یک روز کاری در جریان است.

انواع دستورات معاملاتی

سفارش خرید یا فروشی که معامله گران به صورت دستی وارد می کنند و بر اساس نرخ لحظه ای بازار است را marker order  می‌گویند.سفارش خرید یا قیمتی که بر اساس تغییرات قیمت در آینده انجام می شود را pending order می گویند که دارای چند نوع مختلف می باشد:

دستور خرید بالای قیمت فعلی بازار را buy stop می گویند.

دستور خرید زیر قیمت فعلی بازار را buy limit می گویند.

دستور فروش زیر قیمت فعلی بازار را sell stop می گویند.

دستور فروش بالای قیمت فعلی بازار را sell limit می گویند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات پیشنهادی

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.

ورود به حساب کاربری

حساب کاربری ندارید؟ 

ثبت نام

این فیلد ضروری است .
این فیلد ضروری است .
این فیلد ضروری است .

حساب کاربری دارید؟ ورود