advertise

زمان مطالعه

۵ دقیقه

دسته بندی

ارز های دیجیتال

سطح آموزش

مقدماتی

تاریخ انتشار

۰۲  بهمن ۱۴۰۱

پولکادات (DOT) چیست و چگونه کار می کند؟

پولکادات بازار رمزارزهای پایه طوفانی را به خود اختصاص داده است و یک بلاک چین غیرمتمرکز وب ۳ را ارائه می دهد و توکن اصلی DOT خود را به طور محکم در بین پنج دارایی دیجیتال برتر بر اساس ارزش بازار تثبیت می کند.
طراحی انقلابی Polkadot راه‌حلی را برای مشکلات مقیاس‌پذیری پیشنهاد می‌کند که دیگر زنجیره‌های بلوکی را با مشکل مواجه کرده و منجر به مسدود شدن شبکه‌ها و هزینه‌های تراکنش بالا می‌شود.

پولکادات (DOT) چیست؟

Polkadot یک شبکه چند زنجیره ای مقیاس پذیر، ایمن و غیرمتمرکز برای وب بعدی است که با استفاده از Substrate ساخته شده است ،چارچوبی که امکان ایجاد بلاک چین های سازگار و هدفمند متشکل از اجزای سفارشی یا از پیش ساخته شده را فراهم می کند.
Polkadot به دنبال ایجاد یک وب کاملاً غیرمتمرکز است که در آن کاربران کنترل دارند و یک پروتکل قابلیت همکاری ارائه می‌دهد که از بخش‌ها یا خرده‌ها برای مقیاس‌بندی شبکه استفاده می‌کند. می‌تواند زنجیره‌های خصوصی، شبکه‌های عمومی و اوراکل‌ها را به هم متصل کند ، شکل جدیدی از وب را تسهیل می‌کند که در آن زنجیره‌های بلوکی مستقل می‌توانند داده‌ها و تراکنش‌ها را به روشی غیرقابل اعتماد مبادله کنند.
DOT رمز ارز بومی شبکه پولکادوت است که کوچکترین واحد آن پلانک نام دارد. پرداخت‌ها، حاکمیت شبکه، سرمایه‌گذاری، مشوق‌های پاداش، هزینه‌های تراکنش و سایر فرآیندهای پیوند را تسهیل می‌کند ،جایی که توکن‌ها به عنوان بخشی از اتصال زنجیره‌های جدید به شبکه پولکادوت یا ایفای نقش دیگری در اکوسیستم قفل می‌شوند.
برخلاف اکثر ارزهای دیجیتال دیگر، DOT از نظر عرضه محدود نیست. این برای ایجاد انگیزه در شبکه و تنظیم پویا با توجه به نرخ مشارکت کاربران طراحی شده که تا ۱۰٪ در سال افزایش می یابد.

متن۳

Polkadot چگونه کار می کند؟

پولکادات با استفاده از سیستم رمزنگاری کلید عمومی و خصوصی امکان ارسال وجوه از یک کیف پول دیجیتالی به کیف دیگر را فراهم می کند. هش کلید عمومی آدرسی است که برای دریافت وجوه ارائه می‌دهید و کلید خصوصی مانند رمز عبور عمل می‌کند و تراکنش‌های شبکه را مجاز و پخش می‌کند. تقریباً هر شش ثانیه، این تراکنش‌های معلق در بلوکی از تراکنش‌ها تأیید می‌شوند و بلاک‌ها با هم زنجیره بلوکی پولکادات را تشکیل می‌دهند.
البته پولکادات خیلی بیشتر از ارسال و دریافت وجوه ارائه می دهد. Polkadot یک شبکه چند زنجیره ای خرد شده است که توسط یک زنجیره رله مرکزی هماهنگ می شود که به آن اجازه می دهد داده ها و تراکنش ها را در چندین زنجیره به صورت موازی پردازش کند که به عنوان Parachains شناخته می شوند. معماری تکه‌ای آن، شبکه را به بخش‌های جداگانه یا خرده‌ها تقسیم می‌کند. این کار با اجازه دادن به پردازش موازی تراکنش‌ها بر روی هر خرده و نه به صورت متوالی در کل شبکه مانند بلاک چین‌های نسل قدیمی، توان عملیاتی تراکنش‌ها را افزایش می‌دهد.
بنابراین، چند پاراچین می‌تواند به پولکادوت متصل شود، امنیت کل شبکه را به دست می‌آورد، مقیاس‌پذیری، قابلیت همکاری و عملکرد زنجیره‌ای متقابل را بهبود می‌بخشد، ازدحام، هزینه‌های بالا و ناسازگاری بلاک‌چین‌های قدیمی را حذف می‌کند.
Polkadot با استفاده از سیستم مدیریتی که توسط دارندگان توکن بومی DOT مدیریت می شود، ارتقاها را به طور خودکار و بدون هارد فورک مدیریت می کند.
برای هماهنگ کردن شبکه، پولکادوت از مکانیزم اجماع اثبات سهام (NPoS) استفاده می‌کند و به کاربران برای قفل کردن توکن‌های DOT در فرآیندی که به عنوان سهام‌گذاری شناخته می‌شود، به جای انگیزه‌های پاداش استخراج ارائه شده در بلاک‌چین‌های اثبات کار مانند بیت‌کوین پاداش می‌دهد.
سهامداران علاقه مند به حفظ کل شبکه می توانند یک گره Validator را اجرا کنند، Collators در Polkadot گره های Parachain را حفظ می کنند، گره های Fishermen شبکه را کنترل می کنند، و دارندگان DOT می توانند توکن ها را برای شرکت به عنوان Nominators به اشتراک بگذارند، و انتخاب کنند تا از ۱۶ اعتبارسنجی به عنوان کاندیدای مورد اعتماد با سهام خود پشتیبان بگیرند. . اعتبارسنجی‌ها سپس بلوک‌های جدید تولید می‌کنند، بلوک‌های Parachain را اعتبارسنجی می‌کنند و نهایی بودن را تضمین می‌کنند.

عکس

متن۴

بنیانگذاران پولکادوت چه کسانی هستند؟

یکی از پروژه های شاخص بنیاد Web۳، پولکادوت توسط Gavin Wood، یکی از بنیانگذاران اصلی اتریوم و CTO سابق بنیاد اتریوم، تأسیس شد، جایی که او به توسعه زبان برنامه نویسی Solidity اتریوم کمک کرد. وود همچنین مدیر عامل Parity Technologies است، شرکت زیرساخت بلاک چین که مسئول توسعه Parity Ethereum است یکی از پرکاربردترین مشتریان اتریوم در شبکه است. در همان زمان، وود فعالانه روی توسعه Polkadot و Substrate کار می کند.
وود در بنیانگذار Polkadot توسط Thiel Fellow Robert Habermeier و Peter Czaban، همچنین مدیر فناوری بنیاد Web۳، همراه شد.
وایت پیپر اصلی در سال ۲۰۱۶ منتشر شد و پس از جمع آوری سرمایه موفق ۱۴۵ میلیون دلاری یک سال بعد، Polkadot سرانجام با شبکه اصلی اولیه خود در ماه مه ۲۰۲۰ راه اندازی شد. در طول اولین مرحله اثبات اقتدار (PoA)، مدیریت شبکه توسط مدیریت شد. بنیاد Web۳ در حالی که اعتبار سنجی شروع به پیوستن به شبکه برای مشارکت در اجماع کرد. دومین مرحله اثبات سهام (NPoS) پس از آن در ژوئن راه‌اندازی شد، زمانی که پولکادوت مجموعه‌ای غیرمتمرکز از اعتبارسنجی‌ها را در شبکه داشت.
در این زمان، حکمرانی به دارندگان توکن DOT منتقل شده بود و دیگر تحت کنترل یک نهاد متمرکز نبود، اولین اقدام آن امکان فهرست‌بندی تبادل DOT و پشتیبانی کیف پول را فراهم می‌کرد. سپس تغییر نام توکن DOT با نسبت ۱:۱۰۰ انجام شد، همزمان با افزایش چشمگیر که باعث شد DOT برای اولین بار به ده ارز دیجیتال برتر از نظر ارزش بازار برسد.
راه‌اندازی شبکه اصلی مبتنی بر موفقیت انتشار آلفا شبکه خواهر خود به نام Kusama در سال ۲۰۱۹، به‌عنوان یک شبکه قناری و محل آزمایش زنده برای فناوری و عملکرد Polkadot، از جمله رمز بومی KSM توصیف شد. شبکه آزمایشی Parachain Polkadot، Rococo، سپس در سال ۲۰۲۰ در یک گام مهم در جهت اجرای عملکرد Parachain معرفی شد Polkadot. اکنون در حال حرکت به مرحله بعدی توسعه زیرساخت‌های اصلی از جمله عرضه حراج Parachains قرار دارد.سپس به یک زنجیره رله کاملاً کاربردی تبدیل می شود که امنیت را از طریق NPoS فراهم می کند و سیستم را به عنوان یک کل از جمله Parachains هماهنگ می کند.

متن۵

چه چیزی پولکادات را منحصر به فرد می کند؟

Polkadot در میان راه‌حل‌های پیشرو بلاک چین در ارائه مقیاس‌پذیری از طریق شاردینگ، امنیت تلفیقی یک زنجیره رله مرکزی و اجماع قابل انطباق، و قابلیت همکاری شبکه‌های چند زنجیره‌ای منحصربه‌فرد است. پردازش موازی که با اجرای تراکنش‌ها در خرده‌های جداگانه به دست می‌آید، توان عملیاتی را به طور چشمگیری افزایش می‌دهد و عملکرد زنجیره‌ای متقابل، انتقال هر نوع داده یا دارایی را بین خرده‌ها امکان‌پذیر می‌سازد.
Polkadot همچنین اصطکاک را برای پروژه‌ها حذف می‌کند، و سازگاری با پلتفرم‌های موجود مانند اتریوم را بدون نیاز به انتخاب یک شبکه بلاک چین ایزوله بر دیگری، با حاکمیت جامعه کاملاً تعریف شده و ارتقاء خودکار فراهم می‌کند.
انتخاب یک شبکه بلاک چین ایزوله بر دیگری، با حاکمیت جامعه کاملاً تعریف شده و ارتقاء خودکار فراهم می‌کند.
از آنجایی که Polkadot با چارچوب بلاک چین Substrate ساخته شده است، سایر پروژه‌هایی که از Substrate استفاده می‌کنند می‌توانند زنجیره‌های سفارشی را به سرعت و به راحتی مستقر کنند که به صورت بومی در Polkadot اجرا می‌شوند. این بدان معناست که می توانید قبل از اینکه آماده استقرار در شبکه باشید، با استفاده از چارچوب، کار روی یک بلاک چین را شروع کنید.

به‌جای اینکه گاهی اوقات به عنوان «قاتل اتریوم» شناخته می‌شود، پتانسیل پولکادوت در تکمیل زنجیره‌های بلوکی موجود است نه رقابت با آن‌ها. این چیزی است که در حال حاضر توسط بیش از ۳۵۰ پروژه در اکوسیستم آن، ایجاد قراردادهای هوشمند، تامین مالی غیرمتمرکز (defi)، اوراکل ها، کلکسیون های دیجیتال (NFTs)، بازی، و راه حل های دیگر، به ویژه از جمله Chainlink و پروتکل ۰x به رسمیت شناخته شده است.
Polkadot خود یک پلتفرم قرارداد هوشمند نیست. درعوض، زیرساختی را برای توسعه دهندگان برنامه های غیرمتمرکز (dApp) فراهم می کند تا قراردادهای هوشمند را در یک شبکه تعاملی با قابلیت های گسترده ادغام کنند و در نتیجه شاهد بیشترین افزایش در توسعه دهندگان فعال پروتکل های اصلی باشیم.

عکس

متن۶

چه چیزی به پولکادات ارزش می دهد؟

Polkadot در حال حاضر یکی از پلتفرم‌های پیشرو است که پاداش‌های تخمینی بیش از ۱۳ درصد در سال با بیش از ۲۰ میلیارد دلار ارزش سهام ارائه می‌کند. ارزش بازار آن بیش از ۳۰ میلیارد دلار است و بیش از ۵۰ درصد از توکن های واجد شرایط را در اختیار دارد با شرط بندی DOT، کاربران می توانند نرخ تورم را در مقایسه با نگه داشتن صرف جبران کنند و علاوه بر افزایش سرمایه، بازده سالانه سرمایه گذاری خود را به دست آورند. DOT همچنین به شرکت‌کنندگان این امکان را می‌دهد که در مورد ارتقاء شبکه و مجموعه ویژگی‌های آینده، متناسب با مقدار DOT رای‌دهی کنند.
مقیاس‌پذیری، قابلیت همکاری و عملکرد زنجیره‌ای متقابل Polkadot تاکنون پروژه‌های زیادی از جمله هاب زنجیره‌ای متقابل آکالا و پلتفرم استیبل کوین را به خود جذب کرده است. قرارداد هوشمند Parachain Moonbeam که به توسعه دهندگان اجازه می دهد از dApp های موجود اتریوم در Polkadot استفاده کنند. فناوری اوراکل Chainlink و پلتفرم مبادله غیرمتمرکز Polkastarter، در تعداد زیادی از موارد استفاده به اکوسیستم Polkadot آورده شده است. این به ارزش و کاربرد شبکه و توکن‌های DOT مورد نیاز برای ایجاد، ایمن کردن یا تعامل با Parachains Polkadot در طول زمان کمک می‌کند.

متن۷

چند سکه پولکادات (DOT) در گردش است؟

DOT در حال حاضر تقریباً ۱ میلیارد توکن پس از رای حاکمیت جامعه در سال ۲۰۲۰ دارد تا با نسبت ۱:۱۰۰ از ۱۰ میلیون توکن در پیدایش، از اعشار کوچک جلوگیری کرده و محاسبات را آسان‌تر کند.
با توجه به سیاست پولی تورمی پولکادوت، انتظار می‌رود تعداد توکن‌ها سالانه ۱۰ درصد افزایش یابد، با پاداش‌های Validator بسته به نرخ سهام و مابقی در کنار کارمزد تراکنش به خزانه‌داری شبکه می‌رود تا انگیزه مشارکت در سهام‌داری را به صورت پویا تنظیم کند.

متن۸

بلاک چین پولکادوت

معماری Polkadot توسط یک زنجیره رله مرکزی هماهنگ می شود که Parachains، Parathreads و Bridges را به هم متصل می کند.
زنجیره رله "لایه ۰" Polkadot است که اجماع، امنیت و قابلیت همکاری متقابل زنجیره ای را مدیریت می کند. تعداد نسبتاً کمی از انواع تراکنش‌ها از جمله مکانیسم‌های حاکمیتی، مزایده‌ها و اجاره‌های اسلات Parachain و فرآیند سهامداری را مدیریت می‌کند. زنجیره رله عمدا حداقل عملکرد را دارد، سیستم را به عنوان یک کل به عنوان یک لایه مرکزی یا پایه هماهنگ می کند و در عین حال ویژگی های خاص تری را به Parachains با پیاده سازی های مختلف واگذار می کند.
پاراچین ها قطعات تخصصی در معماری Polkadot هستند که به هاب مرکزی زنجیره رله متصل می شوند. این خرده‌ها اجازه می‌دهند که تراکنش‌ها به صورت موازی پردازش شوند و مسائل مقیاس‌پذیری را حل کرده و بیشتر محاسبات را در شبکه انجام دهند. پاراچین ها معمولاً بلاک چین هایی هستند که برای موارد استفاده خاص بهینه شده اند. آنها اسلات های اتصال اختصاصی را به زنجیره رله اجاره می دهند، که سپس پاراچین ها را برای حفظ اجماع در سراسر اکوسیستم، اشتراک در امنیت کل شبکه، و ارتباط با پاراچین های دیگر با استفاده از تجزیه پیام زنجیره ای متقاطع (XCMP) تایید می کند.

متن۹

سایر اطلاعات فنی

توسعه Polkadot نیز غیرمتمرکز است و توسط یک جامعه توزیع شده از دارندگان توکن DOT، یک شورا و یک کمیته فنی اداره می شود. برای ایجاد تغییرات در شبکه، ایده این است که دارندگان توکن DOT و شورا را برای مدیریت تصمیمات ارتقاء شبکه ترکیب کنیم.
دارندگان توکن DOT فعال می‌توانند با پیوند دادن توکن‌های خود (واریز کردن حداقل مبلغ به یک پروپوزال) برای یک دوره معین، یک همه‌پرسی در مورد تغییرات شبکه پیشنهاد دهند و به پیشنهادات دیگران رأی دهند. پیشنهادهایی که بیشترین میزان حمایت از پیوند را جمع آوری می کنند، ابتدا در چرخه رأی گیری بعدی انتخاب خواهند شد. پس از اینکه پیشنهادها به رای گذاشته شدند، توکن ها بدون پیوند می شوند.
شورا یک نهاد درون زنجیره ای است که توسط دارندگان توکن DOT انتخاب می شود و مسئول پیشنهاد تغییرات و تعیین تغییرات ایجاد شده است. همچنین خزانه توسعه را از هزینه های شبکه جمع آوری شده مدیریت می کند و برای دارندگان DOT غیرفعال در اکوسیستم نمایندگی ارائه می دهد. پیشنهادهای اعضای شورا نسبت به دارندگان DOT معمولی به آرای کمتری برای تصویب نیاز دارند.
سپس کمیته فنی متشکل از تیم های توسعه ای است که در حال ساخت شبکه پولکادوت هستند. همراه با شورا، می‌تواند در مواقع اضطراری با زمان‌بندی سریع تصویب، پیشنهادهای ویژه ارائه کند و توسط اعضای شورا انتخاب می‌شود.
چه پیشنهادی توسط دارندگان عمومی DOT ارائه شود یا شورا، باید از طریق یک همه پرسی انجام شود تا به همه دارندگان DOT، با وزن سهام، تصمیم نهایی را اتخاذ کنند.

عکس

متن۱۰

شبکه پولکادوت چگونه ایمن است؟

Polkadot از NPoS (اثبات نامزدی اثبات سهام) به عنوان مکانیسم توافقی خود استفاده می کند که با نقش های اعتبار سنجی، جمع کننده، ماهیگیر و نامزد برای به حداکثر رساندن امنیت زنجیره طراحی شده است.
اعتبار سنجی ها شبکه را با قرار دادن DOT برای اجرای گره های اعتبارسنجی و تأیید کامل زنجیره رله ایمن می کنند. آنها همچنین Parachains را تأیید می‌کنند و در اجماع با اعتبارسنجی‌های دیگر برای توافق در مورد وضعیت مشترک واقعی شبکه شرکت می‌کنند و هرگونه تراکنش نامعتبر را رد می‌کنند. آن‌ها بلوک‌های جدیدی را به زنجیره رله اضافه می‌کنند و در نتیجه همه پاراچین‌ها در امنیت آن سهیم هستند و در ازای آن پاداش‌های تشویقی دریافت می‌کنند.
شبکه Polkadot برای همه اعتبار نویسان، صرف نظر از سهام آنها، به طور مساوی پاداش اعتبار ارائه می کند. پس از کسر پرداخت Validator، پاداش‌های شرط‌بندی به تناسب بین همه سهامداران توزیع می‌شود، که باعث تشویق مجموعه‌ای از اعتبارسنجی‌ها با سهام برابر می‌شود.
جمع‌کننده‌ها تاریخچه کامل گره را برای زنجیره رله و یک گره کامل را برای Parachain خاص خود حفظ می‌کنند. جمع‌آوران تراکنش‌های Parachain را جمع‌آوری می‌کنند تا نامزدهای جدید بلوک Parachain را برای اعتبارسنجی‌ها ایجاد کنند تا در وضعیت مشترک شبکه Polkadot اعتبارسنجی شوند. یک Collator نمی‌تواند به ساخت بلوک‌ها در Parachain ادامه دهد تا زمانی که کاندید بلاکی که به اعتبارسنجی‌های زنجیره رله پیشنهاد داده است تأیید نشده باشد.
جمع‌آوری‌کننده‌ها همچنین کلید پیام‌رسانی زنجیره‌ای XCMP هستند. با داشتن گره های کامل از زنجیره رله، همه آنها به عنوان همتا از یکدیگر آگاه هستند. این امکان را برای آنها فراهم می کند تا پیام هایی را از Parachain A به Parachain B ارسال کنند.
ماهیگیران گره های کامل Parachain هستند، مانند Collators، اما نقش پلیسی متفاوتی را ایفا می کنند، فرآیند Collator را برای تراکنش های نامعتبر نظارت می کنند و آنها را به Validators گزارش می دهند. اگر درستی آنها در مورد یک گزارش ثابت شود، پاداش دریافت می کنند، اما در صورت اشتباه، خطر از دست دادن سهم نقش مورد نیاز خود در زنجیره رله را دارند.
در نهایت، Nominators دارندگان توکن DOT فعالی هستند که نمی‌خواهند هزینه و مسئولیت نقش‌های دیگر در شبکه را بر عهده بگیرند، اما همچنان با قرار دادن DOT و انتخاب Validators خوب در ازای سهمی از جوایز، به حفظ زنجیره رله کمک می‌کنند. . این امر مشوق افزایش مشارکت در امنیت شبکه و انتخاب دقیق Validator می‌شود، به گونه‌ای که اگر Validators بد رفتار کنند (آفلاین شوند، به شبکه حمله کنند یا نرم‌افزار اصلاح‌شده را اجرا کنند)، هم Validators و هم Nominators کاهش می‌یابند و درصدی از DOT سهام خود را از دست می‌دهند.

متن۱۱

چگونه از Polkadot استفاده کنیم؟

Polkadot ابزارهای مختلفی را برای اشخاص و افراد مختلف ارائه می دهد. این یک روش پرداخت جایگزین و غیرمتمرکز را خارج از دخالت واسطه ها فعال می کند و کنترل بیشتری بر پول شما فراهم می کند.
DOT همچنین می تواند برای سفته بازی و سرمایه گذاری یا به عنوان جایگزینی برای نقل و انتقالات بین المللی گران و کند استفاده شود. همچنین می‌تواند به یک سیستم مالی جایگزین برای صدها میلیون نفر کمک کند که به تلفن‌های هوشمند دسترسی دارند اما به حساب بانکی دسترسی ندارند، ما همچنین فرصت جدیدی را برای ایجاد درآمد یا تکمیل از طریق سهام DOT معرفی می‌کنیم.
Polkadot یک پلتفرم تعاملی، مقیاس پذیر، ایمن و غیرمتمرکز ارائه می دهد که گلوگاه های بلاک چین های قدیمی و هزینه های بالای تراکنش آنها را از بین می برد و موارد استفاده را برای پروژه های کار بر روی defi، اوراکل ها، کلکسیون های دیجیتال، بازی، اینترنت اشیا، حریم خصوصی، بازی، راه حل های زنجیره ای و ... متقابل باز می کند.

متن۱۲

چگونه یک کیف پول پولکادوت انتخاب کنیم؟

نوع کیف پول DOT که انتخاب می کنید به احتمال زیاد به این بستگی دارد که می خواهید از آن برای چه استفاده کنید و چقدر باید ذخیره کنید.
کیف پول سخت افزاری یا کیف پول سرد امن ترین گزینه را با ذخیره سازی و پشتیبان گیری آفلاین فراهم می کند. Ledger در حال حاضر تنها گزینه کیف پول سخت افزاری برای DOT است که در ارتباط با کیف پول رسمی وب Polkadot-JS استفاده می شود. کیف پول‌های سخت‌افزاری می‌توانند کمی بیشتر منحنی یادگیری را در بر گیرند و گزینه گران‌تری هستند. به این ترتیب، آنها ممکن است برای ذخیره مقادیر بیشتری از DOT برای کاربران با تجربه تر مناسب تر باشند.
کیف پول های آنلاین یا کیف پول های وب نیز رایگان و آسان برای استفاده هستند و از چندین دستگاه با استفاده از یک مرورگر وب قابل دسترسی هستند. با این حال، آن‌ها کیف‌پول‌های داغ محسوب می‌شوند و می‌توانند از امنیت کمتری نسبت به جایگزین‌های سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری برخوردار باشند. از آنجایی که احتمالاً به پلتفرم برای مدیریت DOT خود اعتماد دارید، باید یک سرویس معتبر با سابقه امنیتی و نگهداری را انتخاب کنید. به این ترتیب، آنها برای نگهداری مقادیر کمتر یا برای معامله گران با تجربه بیشتر مناسب هستند.
Polkadot-JS یک کیف پول وب رسمی Polkadot است که از درون مرورگر اینترنت شما کار می کند و به شما امکان می دهد رمزهای DOT و اکوسیستم Polkadot را ارسال، دریافت و ذخیره کنید، همچنین در شرط بندی و رای گیری شرکت کنید. با این حال، احتمالاً برای کاربران پیشرفته‌تر مناسب‌تر است

متن۱۴

گردآوری و تنظیم : دپارتمان تولید محتوای موسسه آموزشی آقای کریپتو
 هر گونه کپی‌ برداری جزئی یا کلی از مطالب این سایت، بدون کسب مجوز مکتوب ممنوع است.
 هر گونه باز نشر اطلاعات بانک های تحت اختیار این مرکز تنها با ایجاد پیوند به تارگاه SID و ذکر منبع مجاز است.
 استفاده از لوگو و نام مرکز به عنوان حامی و همکار علمی، بدون اخذ مجوز کتبی از "موسسه آموزشی آقای کریپتو" پیگرد قانونی دارد.
 تمامی حقوق این پایگاه برای مرکز اطلاعات علمی موسسه آموزشی آقای کریپتو محفوظ است.

کپی لینک
به گفت و گوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید