advertise

زمان مطالعه

۵ دقیقه

دسته بندی

ارز های دیجیتال

سطح آموزش

مقدماتی

تاریخ انتشار

۱۹ شهریور ۱۴۰۲

هاوینگ بیت کوین

نصف شدن بیت کوین رویدادی است که در آن پاداش استخراج به نصف کاهش می یابد.این رویداد طبق قوانین از پیش تعیین شده در کد بیت کوین هر چهار سال یکبار برگزار می شود.
هر چهار سال، مقدار بیت‌کوینی که به استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتال داده می‌شود، در فرآیندی که در تخیل به عنوان نصف کردن بیت‌کوین (یا نصف شدن) شناخته می‌شود، نصف می‌شود. در اینجا این است که چرا - و چگونه - کار می کند.
برای درک نصف شدن بیت کوین، ابتدا باید تئوری پشت عرضه آن را درک کنیم.
مخترع بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو، معتقد بود که کمبود می تواند در جایی که قبلا وجود نداشت، ارزش ایجاد کند. به هر حال، فقط یک مونالیزا، فقط تعداد زیادی پیکاسو، عرضه محدود طلا روی زمین وجود دارد.
بیت کوین از این نظر انقلابی بود که می توانست برای اولین بار یک محصول دیجیتالی کمیاب کند – تنها ۲۱ میلیون بیت کوین وجود خواهد داشت.
با گذشت زمان، این قوانین به دلیل مدرن شدن اقتصادها، در طول دوره های عدم اطمینان مالی شدید - مانند رکود بزرگ و جنگ جهانی دوم - برای کمک به تحریک اقتصادهای در حال مبارزه، پول بیشتری چاپ کردند. با گذشت زمان، این قوانین به سیستم امروزی تبدیل شدند، که در آن دولت ها می توانند (به طور کلی) هر زمان که بخواهند پول چاپ کنند.

نصف شدن بیت کوین چیست؟

در کد بیت کوین سقف ۲۱ میلیون سکه تعبیه شده است. بیت کوین جدید از طریق استخراج به عنوان پاداش بلوک منتشر می شود. ماینرها کار نگهداری و ایمن سازی دفتر کل بیت کوین را انجام می دهند و با بیت کوین تازه استخراج شده پاداش دریافت می کنند.
با این حال، تقریباً هر چهار سال، پاداش استخراج به نصف کاهش می‌یابد و هر نصف کردن، نرخ ورود بیت‌کوین جدید به عرضه را کاهش می‌دهد – فرآیندی که احتمالاً تا سال ۲۱۴۰ ادامه خواهد داشت.

یک تاریخچه مختصر

۲۰۰۹ - پاداش استخراج بیت کوین از ۵۰ BTC در هر بلوک شروع می شود.
۲۰۱۲ - اولین نصف کردن بیت کوین پاداش استخراج را به ۲۵ بیت کوین کاهش داد.
۲۰۱۶ - در نیمه دوم، پاداش استخراج به ۱۲.۵ بیت کوین کاهش می یابد.
۲۰۲۰ - در نیمه سوم، پاداش استخراج به ۶.۲۵ BTC کاهش می یابد.
۲۱۴۰ - شصت و چهارمین و آخرین هاوینگ اتفاق می افتد و بیت کوین جدیدی ایجاد نمی شود.

چه چیز خاصی در مورد نصف کردن وجود دارد؟

اگر به یک شخص، گروه یا دولت برای تنظیم عرضه پول اعتماد شود، باید به آن‌ها نیز اعتماد کرد تا با آن درگیر نشوند. بیت کوین قرار است غیرمتمرکز و غیرقابل اعتماد باشد – نه کسی که کنترل داشته باشد و نه کسی که بتوان به آن اعتماد کرد. از آنجایی که بیت کوین توسط هیچ فرد یا گروهی کنترل نمی شود، باید قوانین سختگیرانه ای در مورد میزان تولید بیت کوین و نحوه انتشار آن وجود داشته باشد.
با نوشتن یک رویداد عرضه کل و نصف شدن در کد بیت‌کوین، سیستم پولی بیت‌کوین اساساً ثابت می‌شود و عملاً تغییر آن غیرممکن است. این "هارد کلاه" به این معنی است که بیت کوین نوعی "پول سخت" مانند طلا است که تغییر عرضه آن عملا غیرممکن است.

چه اتفاقی برای ماینرهای بیت کوین می افتد؟

ماینرهای بیت کوین پول را در سخت افزار استخراج تخصصی و همچنین برق مورد نیاز برای راه اندازی دکل های خود سرمایه گذاری می کنند. هزینه این کار با پاداش استخراج آنها جبران می شود، اما وقتی پاداش آنها نصف شود چه اتفاقی می افتد؟
از آنجایی که نصف کردن پاداش ها را کاهش می دهد، انگیزه ماینرها برای کار در شبکه بیت کوین نیز کاهش می یابد و منجر به ماینرهای کمتر و امنیت کمتری برای شبکه می شود.
به همین دلیل، هنگامی که آخرین بیت کوین استخراج شد، ماینرها (با فرض اینکه هیچ تغییر عمده ای در پروتکل بیت کوین ایجاد نشده باشد) پاداش هایی را در قالب کارمزد تراکنش برای حفظ شبکه دریافت خواهند کرد.
در حال حاضر، کارمزد تراکنش‌ها تنها بخش کوچکی از درآمد ماینرها را تشکیل می‌دهد - ماینرها در حال حاضر حدود ۹۰۰ بیت کوین (حدود ۳۳.۵ میلیون دلار) در روز ضرب می‌کنند، اما بین ۶۰ تا ۱۰۰ بیت کوین (۲.۲ میلیون دلار تا ۳.۷ میلیون دلار) در کارمزد تراکنش‌های روزانه درآمد کسب می‌کنند. این بدان معناست که کارمزد تراکنش‌ها در حال حاضر تنها ۶.۵ درصد از درآمد یک ماینر را تشکیل می‌دهند، اما در سال ۲۱۴۰، این میزان به ۱۰۰ درصد افزایش می‌یابد.
بن ژو، مدیرعامل صرافی ارز دیجیتال ByBit، به Decrypt گفت: «کارمزدهای تراکنش احتمالاً در یک همبستگی معکوس با کاهش بازده ماینینگ و به عنوان جبرانی برای آن رشد خواهند کرد.

متن۴

گردآوری و تنظیم : دپارتمان تولید محتوای موسسه آموزشی آقای کریپتو
هر گونه کپی‌ برداری جزئی یا کلی از مطالب این سایت، بدون کسب مجوز مکتوب ممنوع است.
هر گونه باز نشر اطلاعات بانک های تحت اختیار این مرکز تنها با ایجاد پیوند به تارگاه SID و ذکر منبع مجاز است.
استفاده از لوگو و نام مرکز به عنوان حامی و همکار علمی، بدون اخذ مجوز کتبی از "موسسه آموزشی آقای کریپتو" پیگرد قانونی دارد.
تمامی حقوق این پایگاه برای مرکز اطلاعات علمی موسسه آموزشی آقای کریپتو محفوظ است.