advertise

زمان مطالعه

۵ دقیقه

دسته بندی

بازارهای مالی

سطح آموزش

مقدماتی

تاریخ انتشار

۲۶ شهریور ۱۴۰۲

تعریف کارگزار

همه آنچه باید در مورد کارگزاران بدانید که به عنوان واسطه های مهم در سیستم مالی خدمت می کنند.

کارگزار چیست؟

کارگزار واسطه ای است که به انجام معاملات مالی از طرف مشتری کمک می کند. این با یک سرمایه گذار یا خریدار "طرف اول" که به نفع مستقیم خود حرکت می کند متفاوت است.
این اصطلاح می‌تواند برای مؤسسه‌های بزرگی که این اعمال را انجام می‌دهند یا افرادی که مستقیماً با مشتریان به صورت انفرادی در تعامل هستند، اطلاق شود.
اصطلاح گسترده «کارگزار» می‌تواند شرایط زیادی را پوشش دهد. از کارگزار ارزهای دیجیتال Coinbase Global Inc (تیک: COIN) تا کارگزار سنتی سهام مریل لینچ ، کارگزاران املاک و مستغلات مانند ReMax و....
این اصطلاح همچنین می تواند به فردی در آن موسسات اشاره کند که شخصاً با مشتریان سروکار دارند.

کارگزاران چه می کنند؟

به عبارت ساده تر، یک کارگزار به نمایندگی از مشتریان محصولات مختلفی را خریداری و به فروش می رساند. اما بر اساس حوزه مورد علاقه سرمایه گذاری، بسیاری از کارکردهای پشتیبانی دیگری وجود دارد که یک کارگزار ممکن است فراتر از خود معامله ارائه دهد.
یکی از نمونه های برجسته، یک کارگزار سهام است که به افراد کمک می کند پول خود را مدیریت کنند و معاملات انجام دهند. در عصر آنلاین، می‌توانید این کار را مستقیماً و بدون تماس انسانی از طریق یک کارگزار دیجیتال، کاملاً خودتان انجام دهید. شرکت هایی مانندCharles Schwab Corp (SCHW)، Robinhood Markets Inc (HOOD) و Vanguard Group همگی کارگزاران (یا خانه های کارگزاری) در سطح شرکت محسوب می شوند و اغلب بدون تعامل زیاد با کاربران نهایی این خدمات را ارائه می دهند. در مقابل، برخی از مشتریان ممکن است خواهان گفتگوی اضافی باشند که با صحبت مستقیم با یک کارگزار سهام مجرب همراه است. در این مورد، جین دو که در دفتر محلی شواب شما کار می کند نیز یک کارگزار محسوب می شود.
کارگزاران اوراق قرضه، کارگزاران آتی و کارگزاران املاک نیز وجود دارند. وظایف خاص فراتر از رزرو ساده تراکنش می تواند بسته به منطقه و همچنین بر اساس ساختار هزینه درگیر، بسیار متفاوت باشد.

کارگزاران چگونه کسب درآمد می کنند؟

کارگزاران معمولاً از طریق کمیسیون یا کارمزد خدماتی که ارائه می دهند درآمد کسب می کنند. یک مثال رایج از این ساختار برای دلالان املاک است، که در آن ترتیب معمولی ۶ درصد کمیسیون است که به طور مساوی بین نماینده خریدار و نماینده فروشنده تقسیم می شود. کاری که قبل از فروش انجام می دهند، خواه ۱۵ ساعت باشد یا ۱۵۰ ساعت، بی ربط است. آنها در زمان بسته شدن یا اصلاً پول می گیرند.
به طور خلاصه، یک کارگزار واسطه ای است که به طور معمول بسته به اندازه یا تعداد تراکنش های شما پول در می آورد.

کارگزار تخفیف

کارگزاران تخفیف در مدلی کم هزینه تخصص دارند که فقط خدمات اولیه را ارائه می دهد. در سرمایه گذاری، یک کارگزار تخفیف چیزی بیشتر از یک پلتفرم نرم افزاری برای رزرو سفارش خرید و فروش سهام یا صندوق های قابل معامله در بورس است. این پلتفرم‌ها برای هر تراکنش فقط چند دلار دریافت می‌کنند یا در برخی موارد، هیچ کمیسیونی دریافت نمی‌کنند، یا برای جریان سفارش به صرافی‌ها پرداخت می‌شوند یا به سپرده‌های مشتریان سود می‌دهند.
کارگزاران تخفیف در فضاهای دیگری نیز وجود دارند، از جمله کارگزاری تخفیف املاک Redfin یا کارگزاران تخفیف بیمه که هدفشان کاهش هزینه ها است. به طور معمول، یک کارگزار تخفیف نیاز به تحقیق و کوشش بیشتری دارد تا مشتریان بهترین نتیجه را بگیرند.

کارگزار خدمات کامل

یک کارگزار با خدمات کامل بیشتر یک شریک است تا یک پلتفرم برای معاملات. در حالی که کارگزاران تخفیف مشاوره شخصی زیادی ارائه نمی دهند، یک کارگزار با خدمات کامل هزینه کمی بیشتر می کند، اما همچنین از طریق تحقیق و برنامه ریزی که برای هر مشتری منحصر به فرد است، توجه بیشتری به مشتریان می دهد.
بسیاری از مشتریان اگر در مورد محصولات، خدمات یا استراتژی های سرمایه گذاری آگاه نباشند، به کمک یک کارگزار خدمات کامل نیاز دارند. برخی دیگر اهداف بسیار خاصی دارند که به سادگی با گزینه های خارج از قفسه به راحتی نمی توان آنها را برآورده کرد و نیاز به رویکرد تخصصی تری دارند. در این موارد، کارگزاران با خدمات کامل ارزش هزینه‌های اضافی را دارند که نسبت به خدمات دلالی تخفیف دریافت می‌کنند.
کارگزار مبتنی بر کارمزد در مقابل کارگزار مبتنی بر کمیسیون
ساختار سنتی خدمات کارگزاری یک مدل کارمزد مبتنی بر کمیسیون است که در آن واسطه بر اساس تعداد تراکنش‌هایی که انجام می‌دهید یا اندازه هر تراکنش پرداخت می‌شود. به عنوان مثال، کمیسیون املاک معمولی ۶ درصد است که ۳ درصد آن به کارگزار فروشنده و ۳ درصد به کارگزار خریدار تعلق می گیرد. در خدمات مالی، برخی از کارگزاران برای قرار دادن وجوه مشتری در یک خانواده خاص از صندوق های مشترک، پاداش مشابهی بین ۱ تا ۵ درصد دریافت می کنند.
با این حال، بسیاری از مشتریان با کمیسیون مخالفت می‌کنند، زیرا گاهی اوقات می‌توانند باعث تضاد منافع شوند که آنها را در یک محصول پایین‌تر قرار می‌دهد و کارگزارانشان را به یک بسته تبدیل می‌کند. در پاسخ به این، کارگزاران مبتنی بر کارمزد ظاهر شده اند که بدون توجه به نتیجه، نرخ ثابتی را دریافت می کنند تا شفاف تر باشند و اطمینان حاصل کنند که مشتریان خود می توانند به نتیجه نهایی اطمینان داشته باشند.

چگونه یک کارگزار شوید؟

مانند بسیاری از چیزها، روند تبدیل شدن به یک کارگزار بر اساس انواع خدماتی که یک کارگزار می خواهد ارائه دهد متفاوت است. اما به طور کلی، اکثر کارگزاران ملزم به داشتن نوعی مجوز به عنوان راهی برای تأیید دانش خود در مورد محصولاتی هستند که می فروشند، و اغلب دارای آموزش یا تحصیلات مرتبط هستند.
به عنوان مثال، در املاک و مستغلات، کارگزاران باید یک دوره فروش املاک و مستغلات مورد تایید دولت را بگذرانند و الزامات برنامه مجوز محلی خود را بگذرانند. در مورد کارگزاران بورس، آزمون ها و مجوزها در سطح ملی از طریق سازمان تنظیم مقررات صنعت مالی انجام می شود.
اما به زبان ساده، شخصی معمولاً از طریق آموزش، معاینه رسمی و در نهایت کسب مجوز برای انجام تجارت از طرف مشتریان، کارگزار می شود.

در یک کارگزار به دنبال چه چیزی باشیم

در بهترین موارد، کارگزاران به دقت به مشتریان خود گوش می دهند و از تخصص آنها برای کمک به ارائه راه حل های سفارشی که مناسب ترین شرایط هستند، استفاده می کنند. با این حال، در بدترین موارد، کارگزاران کمیسیون خود را در درجه اول و مشتریان خود را در درجه دوم قرار می دهند.
هنگامی که به دنبال یک کارگزار هستید، مهم است که به وضوح درک کنید که آنها چگونه کسب درآمد می کنند. به عنوان مثال، آیا آنها انگیزه دارند که شما را در یک نوع محصول بر دیگری قرار دهند؟ یا اینکه به جای نرخ ثابت، بر اساس درصدی از تراکنش پرداخت می‌شوند و بنابراین وقتی پول بیشتری خرج می‌کنید، بیشتر پرداخت می‌شوند؟
درک آموزش و تجربه آنها نیز مهم است. به عنوان مثال، یک دلال املاک می تواند فقط با مدرک دیپلم دبیرستان و بدون هیچ گونه معامله قبلی املاک و مستغلات مجوز بگیرد. اما اگر به دنبال اولین خانه خود در یک منطقه جدید هستید، احتمالاً کسی را می خواهید که نه تنها روند را بلد باشد بلکه بازار محلی را نیز درک کند.
آخرین و مهمتر از همه، شما می خواهید احساس کنید که می توانید به کارگزار خود اعتماد کنید. زمانی که مقادیر زیادی پول در خطر است یا زمانی که محصولات مالی پیچیده ای درگیر هستند که درک آنها سخت است، همیشه استرس زا است. آخرین چیزی که می خواهید نگران آن باشید این است که آیا کارگزار شما به نفع شما در مواردی مانند این عمل می کند یا خیر.

گردآوری و تنظیم : دپارتمان تولید محتوای موسسه آموزشی آقای کریپتو
هر گونه کپی‌ برداری جزئی یا کلی از مطالب این سایت، بدون کسب مجوز مکتوب ممنوع است.
هر گونه باز نشر اطلاعات بانک های تحت اختیار این مرکز تنها با ایجاد پیوند به تارگاه SID و ذکر منبع مجاز است.
استفاده از لوگو و نام مرکز به عنوان حامی و همکار علمی، بدون اخذ مجوز کتبی از "موسسه آموزشی آقای کریپتو" پیگرد قانونی دارد.
تمامی حقوق این پایگاه برای مرکز اطلاعات علمی موسسه آموزشی آقای کریپتو محفوظ است.