advertise

زمان مطالعه

۵ دقیقه

دسته بندی

ارز های دیجیتال

سطح آموزش

مقدماتی

تاریخ انتشار

۱۰ بهمن ۱۴۰۱

نهنگ کریپتو چیست؟

نهنگ‌های کریپتو، دقیقاً شبیه همنام حیواناتشان، برجسته‌ترین بازیگران در بازار کریپتو هستند، زیرا دارای گسترده‌ترین مقادیر یک ارز دیجیتال خاص هستند. همچنین، مانند حیوانات بزرگ، زمانی که یک نهنگ کریپتو عطسه می کند، کل بلاک چین می تواند سرما بخورد. کیف پول‌های بزرگ آن‌ها می‌توانند به تنهایی ارزش ارزهای دیجیتال را با اقدامات خود تغییر دهند.

نهنگ های کریپتو چیست؟

نهنگ های کریپتوکارنسی یا نهنگ های کریپتو، افراد یا نهادهایی هستند که دارای مقادیر زیادی از یک ارز دیجیتال خاص هستند. به طور کلی، نهنگ کریپتو موجودیتی دارای ارز دیجیتال است که کافیست تا با مبادله مقادیر قابل توجهی از سکه ها و توکن ها، به طور قابل توجهی بر قیمت های بازار تأثیر بگذارد. اگرچه آستانه مشخص یا مشخصی وجود ندارد، اما اکثر نهنگ های بیت کوین حداقل ۱۰۰۰ بیت کوین (BTC) دارند.
از آنجایی که آنها دارای مقادیر زیادی ارز دیجیتال هستند، اکثر نهنگ های کریپتو از معامله در بازارهای سنتی کریپتو خودداری می کنند، زیرا معاملات سنگین آنها ممکن است بر نقدینگی حجم معاملات غلبه کند. در عوض، آنها در معاملات ارزهای دیجیتال خارج از بورس (OTC) شرکت می کنند، جایی که اغلب خارج از زنجیره ،کریپتو را با یکدیگر خرید و فروش می کنند.
نهنگ‌ها به‌طور قابل‌توجهی بر بلاک‌چین‌هایی که روی پروتکل اثبات سهام (PoS) اجرا می‌شوند، تأثیر می‌گذارند، زیرا مقادیر بیشتری از سرمایه‌های سهامدار منجر به قدرت رای بیشتر می‌شود. برای این شبکه‌ها، وجود نهنگ‌ها می‌تواند یک شاخص مثبت از ثبات و رشد بلاک چین باشد. با این حال، بخش عمده ای از پولی که توسط نهنگ ها کنترل می شود می تواند تأثیر منفی بر قدرت و تخصیص رأی داشته باشد.

متن۳

آیا نهنگ های کریپتو خطرناک هستند؟

نهنگ‌های کریپتو می‌توانند با انداختن سفارش‌های بزرگ با قیمت پایین و کنترل عرضه و تقاضا، سفارش فروش قابل‌توجهی را ایجاد کنند. این باعث کاهش قیمت می شود که یک واکنش زنجیره ای هیستری را ایجاد می کند که بازار را به طور فزاینده ای نامنظم می کند. بازار پر هرج و مرج کریپتو تنها زمانی تثبیت می شود که نهنگ سفارش های فروش بزرگ خود را لغو کند یا ترکیب قدرت خرید مردم به آن برسد. اکنون، قیمت همان جایی است که نهنگ می‌خواست، و به آن‌ها امکان می‌دهد ارزهای دیجیتال بیشتری را با ارزش مورد نظر خود جمع کنند. از این رویکرد به عنوان "دیوار فروش" یاد می شود. دقیقاً همین روند می تواند در خرید مستقیم رخ دهد.
ارزهای دیجیتال بر اساس فناوری بلاک چین غیرمتمرکز اجرا می شوند که به کاربران اجازه می دهد ناشناس بمانند. این امر باعث می شود که پیوند حساب های خاص به افراد یا نهادهای خاص غیرممکن شود.

متن۴

نهنگ ها و کلاه بازار

ارزهای دیجیتال با ارزش بازارکمتر در برابر نهنگ ها آسیب پذیرتر هستند.
ارزش بازار آماری است که برای ارزیابی ارزش متناسب یک ارز دیجیتال در بازار کریپتو استفاده می شود. شما به سادگی می توانید با ضرب کردن قیمت فعلی بازار یک سهم در عرضه در گردش، به ارزش بازار یک ارز دیجیتال پی ببرید. به عنوان مثال، اگر قیمت یک ارز دیجیتال خاص، مثلا اتریوم (ETH)، ۱۰ دلار در هر واحد باشد و ۲۰،۰۰۰،۰۰۰ واحد در گردش باشد، ارزش بازار ETH ۲۰۰ میلیون دلار خواهد بود.
مهم است که به یاد داشته باشید که ارزش بازار و پول نقد یکسان نیستند، اگرچه ممکن است اطلاعاتی در مورد عملکرد نسبی و موفقیت یک ارز دیجیتال خاص ارائه دهند. بنابراین، میزان ارز دیجیتال موجود در بازار را منعکس نمی کند. این یک تصور غلط گسترده است که قیمت یک ارز دیجیتال به طور مستقیم بر تخمین ارزش بازار تأثیر می گذارد. با این حال، حتی یک تغییر جزئی در ارزش می تواند به طور قابل توجهی بر ارزش بازار آن تأثیر بگذارد.
با در نظر گرفتن مثال قبلی، به راحتی می توان فهمید که چگونه چند میلیون دلار می تواند از نظر تئوری قیمت ETH را از ۱۰ دلار به ۱۸ دلار برساند و ارزش بازار را از ۲۰۰ میلیون دلار به ۳۶۰ میلیون دلار افزایش دهد. این بدان معنا نیست که ۱۶۰ میلیون دلار ETH جدید وارد بازار شده است. در عوض، نقدینگی و حجم، دو مفهوم جداگانه هرچند مرتبط، تعیین می‌کنند که چقدر پول نقد برای ایجاد چنین افزایش قیمتی لازم است.
در حالی که نقدینگی اساساً میزانی است که یک کاربر رمزارز می تواند بدون تأثیر قابل توجهی روی قیمت، ارز دیجیتال را بخرد یا بفروشد، حجم به مقدار ارز دیجیتال رد و بدل شده در یک بازه زمانی خاص اشاره دارد.
از آنجایی که معاملات متعددی در حجم معاملات و مقادیر بالقوه بالایی از سفارش‌ها در محدوده‌های قیمتی مختلف وجود دارد، نهنگ‌ها به راحتی بر بازار مایع با حجم بالا تأثیر نمی‌گذارند. در نتیجه، کمتر غیرقابل پیش‌بینی می‌شود، و تأثیر چشمگیری بر قیمت بدون مقدار قابل توجهی از ارزهای دیجیتال برای نهنگ‌ها چالش‌برانگیزتر می‌شود.
در مقایسه، یک ارز دیجیتال با ارزش بازار کمتر و حجم معاملات کمتر را می توان به راحتی برای مبالغ کمتری از کریپتو دستکاری کرد، بدون اینکه تأثیر قابل توجهی بر قیمت و ارزش بازار آن کریپتو خاص داشته باشد.

عکس

متن۵

نهنگ چه چیزی را تماشا می کند؟

تماشای نهنگ ، به ردیابی فعالیت نهنگ های رمزنگاری شده در بازار اشاره دارد. شناسایی نهنگ کریپتو به کاربران معمولی این امکان را می‌دهد تا حرکت خود را در بازار تماشا کنند و در عین حال سعی در پیش‌بینی برنامه اقدام بعدی نهنگ را داشته باشند. این به کاربر این امکان را می دهد تا در عین حال از ضررهای احتمالی جلوگیری کند.
نهنگ های کریپتو روی برخی از بزرگترین ارزهای رمزنگاری شده در جهان از جمله بیت کوین تأثیر گذاشته اند. در نتیجه، سرمایه‌گذاران کوچک‌تر باید از بزرگترین کاربران کریپتو آگاه باشند و از هرگونه تغییر مهم در کیف پول‌های رمزنگاری‌شان مطلع شوند تا استراتژی سرمایه‌گذاری خود را بر این اساس تنظیم کنند.
علاوه بر این، وب‌سایت‌های تخصصی ارزهای دیجیتال وجود دارند که برای کمک به سرمایه‌گذاران کوچک‌تر، خدمات ردیابی و تماشای نهنگ‌های کریپتو را با معیارهای مختلف ارائه می دهند. علاوه بر این، آنها به کاربران این امکان را می‌دهند که به رمز ارزهای خاصی رای بدهند که برای سنجش آنها جذاب‌تر است و داده‌های روشنگری را در مورد محبوب‌ترین سکه‌ها و توکن‌ها ارائه می‌دهند.

متن۶

نهنگ های معروف

نهنگ‌های کریپتو افرادی اند که دارای ارزش بالایی هستند .نهنگ‌های کریپتو می‌توانند سازمان‌های بزرگی باشند که مقادیر زیادی کریپتو نگهداری می‌کنند. در اینجا برخی از نهنگ های رمزنگاری شناخته شده آورده شده است:
برایان آرمسترانگ: برایان آرمسترانگ مدیر عامل ( (Coinbase یکی از بزرگترین صرافی های ارزهای دیجیتال در جهان است. کوین بیس هر روز تراکنش های ارزهای دیجیتال به ارزش میلیاردها دلار را پردازش می کند. دارایی خالص آرمسترانگ در حال حاضر حدود ۳.۶ میلیارد دلار است.

چانگ‌پنگ ژائو: ژائو، که بیشتر به عنوان CZ در جامعه کریپتو شناخته می‌شود، بنیانگذار و مدیر عامل بایننس، یکی دیگر از صرافی‌های رمزنگاری محبوب است. CZ در سال ۲۰۱۴ مقادیر زیادی بیت کوین سرمایه گذاری کرد و بایننس را در سال ۲۰۱۷ راه اندازی کرد. از آن زمان تاکنون شرکت های تابعه مختلفی از جمله کارت های بدهی و اعتباری کریپتو، استخراج بیت کوین و صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر را شامل می شود.

دوقلوهای وینکلووس: کامرون و تایلر وینکلوس با ادعای اینکه مارک زاکربرگ، دانشجوی دانشگاه هاروارد، ایده آنها را از پلتفرم رسانه اجتماعی دانشگاهشان دزدیده است، به شهرت رسیدند. در سال ۲۰۱۲، برادران دوقلو ۶۵ میلیون دلار دریافت کردند و به میزان قابل توجهی در بیت کوین سرمایه گذاری کردند. آنها در حال حاضر بیش از ۷۰۰۰۰ بیت کوین را همراه با سایر دارایی ها در اختیار دارند. آنها همچنین صرافی رمزنگاری Gemini را در سال ۲۰۱۴ تأسیس کردند که روزانه میلیون ها دلار تراکنش های ارز دیجیتال را انجام می دهد.
بازیگران بزرگی مانند Falcon Global Capital (یک شرکت سرمایه گذاری بریتانیایی) و CoinCapital (یک صندوق دارایی رمزنگاری شده) نیز دارای مقادیر زیادی ارزهای رمزنگاری شده خاص هستند که آنها را نهنگ های رمزنگاری و نهادهای تأثیرگذار در فضای رمزنگاری می کند.
اینفلوئنسرها مجموعه دیگری از افراد هستند که تأثیر مشابهی با نهنگ‌های کریپتو دارند. آنها فالوورهای زیادی در شبکه های اجتماعی با صدها هزار یا حتیمیلیون ها دنبال کننده و مشترک دارند که به آنها امکان می دهد یکباره بر یک گروه بزرگ تأثیر بگذارند. اگر بتوانند فالوورهای خود را متقاعد به خرید و فروش تعدادی سکه و توکن کنند، می توانند بازار یک ارز دیجیتال خاص را دستکاری کنند. این امر حجم معاملات زیادی ایجاد می کند و بر ارزش بازار ارزهای دیجیتال تأثیر می گذارد. با این حال، برخی از اینفلوئنسرها ممکن است در شیوه‌های غیراخلاقی خرید یک ارز دیجیتال خاص، تبلیغ آن در رسانه‌های اجتماعی خود و متقاعد کردن فالوورهای خود برای خرید این ارز دیجیتال افراط کنند. این امر باعث می شود که قیمت ارز دیجیتال در بازار افزایش یابد و اینفلوئنسر بتواند سرمایه اولیه خود را برای کسب سود بفروشد.

متن۷

نتیجه گیری

به طور خلاصه، نهنگ‌های کریپتو افراد یا سازمان‌هایی هستند که دارای مقادیر زیادی از یک ارز دیجیتال خاص هستند. آن‌ها ارز دیجیتال کافی برای تأثیرگذاری بر قیمت‌های بازار دارند و اگر بخواهند کاربران متوسط را برای منافع شخصی دستکاری کنند، می‌توانند خطرناک باشند. در نتیجه، پیگیری نهنگ‌های کریپتو و فعالیت آنها برای جلوگیری از ضررهای احتمالی مهم است.
یکی از شرکت هایی که قصد دارد از رمزنگاری شما محافظت کند Worldcoin است. در Worldcoin، نمی خواهند پول نقدی که به سختی به دست آورده‌اید را صرف مقادیر زیادی ارز دیجیتال در بازاری پرنوسان کنید. در عوض، هدف ، این است که سهمی از ارز دیجیتال را به صورت رایگان در دستان شما می گذارند.درست است ؛ به خود می بالند که از حریم خصوصی و ناشناس بودن کاربران محافظت می کنند و در عین حال به آنها اجازه می دهند در اقتصاد دیجیتال رو به رشد شرکت کنند.

متن۸

گردآوری و تنظیم : دپارتمان تولید محتوای موسسه آموزشی آقای کریپتو
 هر گونه کپی‌ برداری جزئی یا کلی از مطالب این سایت، بدون کسب مجوز مکتوب ممنوع است.
 هر گونه باز نشر اطلاعات بانک های تحت اختیار این مرکز تنها با ایجاد پیوند به تارگاه SID و ذکر منبع مجاز است.
 استفاده از لوگو و نام مرکز به عنوان حامی و همکار علمی، بدون اخذ مجوز کتبی از "موسسه آموزشی آقای کریپتو" پیگرد قانونی دارد.
 تمامی حقوق این پایگاه برای مرکز اطلاعات علمی موسسه آموزشی آقای کریپتو محفوظ است.

کپی لینک
به گفت و گوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید