advertise

زمان مطالعه

۵ دقیقه

دسته بندی

ارز های دیجیتال

سطح آموزش

مقدماتی

تاریخ انتشار

۰۴ بهمن ۱۴۰۱

DeFi Llama چیست؟

DeFi Llama یک داشبورد تحلیلی DeFi (مالی غیرمتمرکز) است که زنجیره‌هایی مانند Ethereum (ETH)، Terra (LUNA)، Avalanche (AVAX)، Fantom (FTM)، Cardano (ADA) و سایر زنجیره‌ها را ردیابی می‌کند. از آنجایی که برنامه‌های DeFi متمرکز نیستند، پیگیری تمام فعالیت‌هایی که در سراسر جهان اتفاق می‌افتد دشوار است. اینجاست که DeFi Llama با داشبورد تجمیع خود وارد عمل می شود.

DeFi Llama چیست؟

DeFi Llama تمام زنجیره های محبوب و برنامه های مربوطه آنها (DApps) را ردیابی می کند. تیم داده فعالیت های تجاری را در بزرگترین زنجیره های جهان تجزیه و تحلیل می کند. این پلتفرم داده‌ها را جمع‌آوری می‌کند و به صورت رایگان به دنیا ارائه می‌کند، از جمله داده‌های تجمعی برای همه زنجیره‌ها. کل ارزش قفل شده در زمان نوشتن برای تمام فعالیت های DeFi ۲۰۰ میلیارد دلار است.

متن۳

DeFi Llama تجزیه و تحلیل DeFi را برای موارد زیر پیگیری می کند:

برنامه های DeFi
زنجیره های DeFi
اوراکل های DeFi
 چنگال های DeFi
 ایردراپ های DeFi
 NFT ها
فعالیت DeFi در دسامبر ۲۰۲۱ به اوج خود رسید، زمانی که TVL (ارزش کل قفل شده) به بالاترین رقم تاریخ ۲۵۰ میلیارد دلار رسید. این نشان می دهد که DeFi آنطور که انتظار داشتیم با قیمت بیت کوین (BTC) مرتبط نیست. کاهش تسلط بیت کوین منجر به ظهور بسیاری از آلتکوین ها شده است.

متن۴

DeFi Llama چگونه کار می کند ؟

وب سایت DeFi Llama داده های بیش از ۸۰ بلاک چین لایه ۱ و صدها برنامه غیرمتمرکز را جمع آوری می کند. این به ما امکان می‌دهد ببینیم کدام زنجیره‌ها بزرگترین هستند و چگونه DeFi در حال رشد است. آمار جمع آوری شده در وب سایت به صورت رایگان در دسترس است و می توان از یک API عمومی برای ادغام این داده ها در سایر وب سایت ها استفاده کرد.
داده های جمع آوری شده توسط DeFi Llama قابل اعتماد است زیرا بر اساس پروتکل های باز است. داده‌های مربوط به بلاک‌چین‌ها برای عموم قابل دسترسی است و کاربران می‌توانند با استفاده از اوراکل‌های خود یا کاوشگرهای بلوک اتریوم، تمام معاملات روی اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز مانند UniSwap (UNI) را ردیابی کنند. آمارهای DeFi Llama نشان می دهد که تجارت DeFi در مقیاس بزرگ از سال ۲۰۲۰ آغاز شده و از آن زمان تاکنون رشد کرده است.

متن۵

داشبورد DeFi Llama

داشبورد DeFi Llama اولین چیزی است که کاربران هنگام بازدید از وب سایت با آن مواجه می شوند. این داشبورد دسترسی به TVL را برای تمام فعالیت های DeFi فراهم می کند. TVL به این معنی است که مقدار معینی از پول در آن شبکه ها به صورت توکن نقدینگی (LP) یا وثیقه سپرده شده است.
صفحه اصلی رتبه بندی TVL را برای برنامه های غیرمتمرکز بر اساس ارزش دلاری که در هر برنامه تعیین شده است را نشان می دهد. این داده ها شامل تمام معاملات در صرافی های غیرمتمرکز، پروتکل های تولید بازده، پروتکل های بیمه و سایر برنامه های DeFi می شود:

عکس

متن۶

برترین برنامه های DeFi مبتنی بر اتریوم که توسط TVL رتبه بندی شده اند.
در زیر "Chains"، DeFi Llama نشان می دهد که آیا برنامه با زنجیره های دیگر به غیر از اتریوم سازگار است یا خیر. در مورد Curve Finance، با هفت زنجیره دیگر نیز سازگار است. این به معامله‌گران کمک می‌کند تا بهترین صرافی‌های DeFi را برای بزرگترین زنجیره‌ها بدون انجام تحقیقات فردی پیدا کنند - و در زمان آنها صرفه‌جویی می‌شود.

متن۷

زنجیر لاما DeFi (لایه ۱)

DeFi Llama بزرگترین بلاک چین های DeFi را توسط TVL ردیابی می کند. این به طور انحصاری زنجیره های لایه ۱ را لیست می کند که برنامه ها می توانند بر روی آنها ساخته شوند. این زنجیره ها نسبت به بیت کوین مزیت دارند زیرا با قراردادهای هوشمند سازگار هستند.
قراردادهای هوشمند آنها را قادر می سازد تا سکه هایی مانند ERC-۲۰ را در بالای این زنجیره ها بسازند و برنامه های کاربردی DeFi مانند AAVE ایجاد کنند که خدمات وام دهی را به روشی غیر قابل اعتماد امکان پذیر می کند.

عکس

متن۸

زنجیره های بالای لایه ۱ که صنعت DeFi بر روی آنها ساخته شده است.
برترین زنجیره دی‌فای اتریوم با ۵۴ درصد سهم بازار است. اگر مجموع TVL DeFi را بررسی کنیم، این بدان معناست که اتریوم به تنهایی بیش از ۱۱۰ میلیارد دلار در اکوسیستم خود قفل شده است.
از نظر درصد، این کاهش برای اتریوم است زیرا تا اوایل سال ۲۰۲۱ که رقبای نوظهور سهم بازار را به دست آوردند، ۹۵ تا ۹۷ درصد از کل فعالیت های DeFi را نشان می داد. DeFi در اتریوم با قراردادهای هوشمند و توکن‌های ERC-۲۰ شروع شد و اپلیکیشن‌هایی مانند UniSwap و OpenSea راه را برای تجارت غیرمتمرکز و NFT هموار کردند.
با این حال، در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱، زمانی که قیمت ها افزایش یافت و هزینه های گاز افزایش یافت، کاربران شروع به دور شدن از اتریوم کردند. کاربران اتریوم تنها چند دلار هزینه گاز برای معامله سکه می پرداختند، اما میانگین به زودی به بیش از ۱۰۰ دلار در هر معامله افزایش یافت. هزینه های بالا باعث شد تا کاربران به سمت زنجیره های رقیب مانند Terra، BSC و Avalanche حرکت کنند:

عکس

متن۹

Terra با ۲۳ میلیارد دلار TVL دومین زنجیره بزرگ DeFi است. Terra دو برابر TVL در مقایسه با نزدیکترین رقیب خود، BSC، با ۱۲ میلیارد دلار TVL است. پس از این رتبه بندی، Avalanche (۱۱ میلیارد دلار)، Fantom (۹ میلیارد دلار)، Solana (۷ میلیارد دلار)، Tron (۴ میلیارد دلار)، Polygon (۳ میلیارد دلار) و Cronos (۲ میلیارد دلار) قرار دارند.
روندها نشان می دهد که اتریوم بزرگترین زنجیره DeFi باقی خواهد ماند. اتریوم قصد دارد مدل فعلی PoW (Proof-of-Work) را کنار بگذارد و به PoS (Proof-of-Stake) در Etheruem ۲.۰ روی آورد. این بدان معناست که اتریوم احتمالاً در سال‌های آینده سهم بازار خود را حفظ خواهد کرد.
توجه: TVL همان ارزش بازار نیست. بیت کوین دو برابر ارزش بازار اتریوم دارد اما از قراردادهای هوشمند پشتیبانی نمی کند. این بدان معنی است که برنامه های DeFi نمی توانند بر روی آن ساخته شوند و در DeFi Llama ذکر نشده است.

متن۱۰

DeFi Llama Oracles

اوراکل های بلاک چین جزء جدایی ناپذیر اکوسیستم DeFi هستند. زنجیره‌های ذکر شده در بالا به راه‌هایی برای برقراری ارتباط با دنیای بیرونی نیاز دارند زیرا امنیت بلاک چین منجر به جدا شدن زنجیره‌ها به خودی خود می‌شود. خدمات اوراکل به سرورها و فیدهای داده اجازه می دهد تا با استفاده از قراردادهای هوشمند به بلاک چین متصل شوند.
اوراکل ها برای ارسال فید قیمت، داده های آب و هوا، داده های خدمات پرداخت و سایر اطلاعات مفید هستند. توسعه‌دهندگان می‌توانند سیستم‌های خودکار را بدون واسطه طراحی کنند که داده‌ها را از دنیای واقعی می‌گیرند و برنامه‌هایی شبیه به امور مالی سنتی (TradFi) بسازند.

عکس

متن

برترین خدمات اوراکل بلاک چین و سهم آنها در بازار :

برترین سرویس اوراکل Chainlink (LINK) با سهم اکثریت ۵۰٪ است. Chainlink به تنهایی بیش از ۷۵ میلیارد دلار در DeFi با استفاده از اوراکل های غیرمتمرکز خود تضمین می کند. خدماتی مانند AAVE اوراکل‌های Chainlink را برای به دست آوردن داده‌های قیمت ارزهای دیجیتال پیاده‌سازی می‌کنند و خدمات وام‌دهی/قرض‌گیری غیرمتمرکز را امکان‌پذیر می‌کنند.
خدماتی مانند Maker (MKR)، Internal و Twap نیز سهم بازار قابل توجهی از بازار اوراکل را در اختیار دارند.

متن۱۲

دیفای لاما چنگال

فورک‌ها کپی‌هایی از نرم‌افزار اصلی هستند که کمی تغییر یافته و دوباره استفاده شده‌اند. برنامه‌های DeFi معمولاً منبع باز هستند و کد برای استفاده تجاری در دسترس است و شبیه‌سازی سرویس‌های موجود را آسان می‌کند. در برخی موارد، چنگال ها می توانند TVL ترکیبی بیشتری نسبت به برنامه اصلی داشته باشند.

متن۱۳

متن۱۳

فورک ترین نرم افزار در صنعت DeFi 

طبق گفته DeFi Llama، UniSwap با بیش از ۵۷ درصد سهم بازار، پرکارترین نرم افزار در صنعت DeFi است. UniSwap تجارت DeFi را با اجازه دادن به کاربران برای تجارت توکن های ERC-۲۰ برای اتریوم آغاز کرد.
کد UniSwap توسط سرویس‌هایی مانند PancakeSwap (CAKE)، SushiSwap (SUSHI)، Curve Finance (CRV)، SpookySwap (BOO) و بسیاری از صرافی‌های غیرمتمرکز برتر تقسیم شد. 
AAVE همچنین به عنوان اولین خدمات وام‌دهی/قرض‌گیری یکی از پرکاربردترین‌ها است که جرقه‌ای برای صنعت کل خدمات وام‌دهی غیرمتمرکز ایجاد کرده است.

گردآوری و تنظیم : دپارتمان تولید محتوای موسسه آموزشی آقای کریپتو
 هر گونه کپی‌ برداری جزئی یا کلی از مطالب این سایت، بدون کسب مجوز مکتوب ممنوع است.
هر گونه باز نشر اطلاعات بانک های تحت اختیار این مرکز تنها با ایجاد پیوند به تارگاه SID و ذکر منبع مجاز است.
 استفاده از لوگو و نام مرکز به عنوان حامی و همکار علمی، بدون اخذ مجوز کتبی از "موسسه آموزشی آقای کریپتو" پیگرد قانونی دارد.
 تمامی حقوق این پایگاه برای مرکز اطلاعات علمی موسسه آموزشی آقای کریپتو محفوظ است.

کپی لینک
به گفت و گوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید