advertise

زمان مطالعه

۵ دقیقه

دسته بندی

ارز های دیجیتال

سطح آموزش

مقدماتی

تاریخ انتشار

۰۶ بهمن ۱۴۰۱

متاورس چیست؟

متاورس،به معنای دنیای برتری است که از فضاهای دیجیتال سه بعدی تشکیل شده است.کاربران عادی در حالی که در دنیای فیزیکی پشت لپ تاپ خود نشسته اند ،می توانند آواتاری سه بعدی از خود تولید کنند که در این دنیای مجازی به گشت و گذار و تفحص بپردازند.
در پاسخ به سوال متاورس چیست ،می توان گفت از آن به عنوان یک یک فناوری برای توسعه دنیای سه بعدی و ترکیب آن با دنیای فیزیکی یاد می کنند.جهان متاورس یک فضای دیجیتالی است که مشابهت زیادی با جهان واقعی دارد ولی فراتر از جهان فیزیکی است که ما در آن سکونت داریم.
در دنیای متاورس همه رویدادهای تکنولوژی دیجیتال در یک جهان مجازی گردآوری شده اند.به این معنا که ما به همه وبینارها و ویدئو کنفرانس ها،بازی های دیجیتال سه بعدی،مبادلات ارزهای رمزنگاری،نقل و انتقال فایل های داده و ایمیل ها،سوشال مدیا، واقعیت مجازی و پخش های آنلاین دسترسی داریم.
کارشناسان دنیای متاورس به دنبال هماهنگ کردن تمامی جلوه های دیجیتال با یکدیگر هستند.بسیاری از متخصصان دنیا ی فناوری برا این عقیده اند که متاورس آینده فعل و انفعالات اجتماعی و انسانی خواهد بود.

شروع تاریخچه متاورس از کجا بوده است؟

ویتالیک بوترین بناینگذار بلاک چین و ارز اتریوم،در هنگام بازی با بازی ویدئویی World Of Warcraft دریافت که شرکت سازنده این بازی،یکی از بازیگران مورد علاقه او را حذف کرده است.این کار برای بوترین این انگیزه را به وجود آورد که در سال ۲۰۱۷ به توسعه برنامه های غیرمتمرکز بپردازد.توسط این برنامه ها امکان تولید توکن های غیرمثلی NFT برقرار شد که کسی نتواند آن ها را حذف کند یا تغییر های غیر متمرکز دهد.توکن های NFT در تولید آواتارهای مورد استفاده در دنیای متاورس نفش بزرگی را ایفا کرده است.
پس از آن کارشناسان در کدنویسی بازی های ویدئویی از قبیل فورتنایت ، روبلاکس و ماینکرفت از این شیوه ها استفاده کردند که در اواخر سال ۲۰۲۱ در اعتلای متاورس اثر فراوانی داشته است.

متن۳

مفهوم واقعیت مجازی بیانگر چه چیزی است؟

کارشناسان، متاورس را واقعیت مجازی یا Virtual Reality می دانند،به طوریکه کاربران قادرند در فضای دیجیتالی که به واسطه رایانه ایجاد شده،تعامل و رابطه دوطرفه برقرار کنند. در جهان واقعیت مجازی یا VR کاربران می توانند به انجام شغل روزمره بپردازند، با همدیگر بازی کنند و فعالیت هایی ماورای تصورات خود داشته باشند.
عامل مهم در ایجاد واقعیت مجازی تولید فضای سه بعدی است، از این رو بازی های ویدئویی توانسته اند بهترین فضا برای تولید VR را فراهم نمایند.در حال حاضر کاربران با استفاده از هدست های واقعیت مجازی به غیر از امکان بازی های ویدئویی، می توانند در انواع کنسرت ها، ملاقات ها و سمینارها شرکت نمایند. در این صورت بازیکنان علاوه بر انجام بازی، از این فضا جهت انجام دیگر فعالیت های روزمره در دنیای فیزیکی نیز بهره می برند.به طور نمونه در بازی Fortnite، چندین میلیون نفر در یک کنسرت مجازی شرکت کردند.

متن۴

مفهوم واقعیت افزوده در متاورس چه معنایی دارد؟

واقعیت افزوده یا Augmented reality با نماد AR از داده های دیگری مانند داده های دیدنی،شنیدنی و حس کردنی استفاده می کند تا چیزی را به واقعیت مجازی بیفزاید.
-در فیلم های سینمایی مانند آلیس در سرزمین عجایب می بینید که در کنار افراد واقعی،اشیاء و کارکترهای غیرواقعی یا مجازی به نقش آفرینی می پردازند.
- نمونه دیگر آن بازی Pokemon GO می باشد،که در این بازی کاربران می توانند به راحتی توسط یک تلفن هوشمند با واقعیت افزوده تعامل داشته باشند.به طوریکه کاربران قادرند Pokemonهای مجازی را روبروی خود تجسم کنند و کنترل حرکات آنها را به دست گیرند.به این ترتیب بازیکنان با یک واقعیت افزوده ارتباط دو طرفه برقرار می کنند.
- شرکت Microsoft در سال ۲۰۱۶ بر روی فناوری واقعیت افزونه شروع به کار کرده است.اولین محصول این پروژه هدست AR بود که با نام HoloLens به بازار ارائه شد.این شرکت آن زمان این فناوری را با نام واقعیت ترکیبی معرفی کرده بود.استفاده کنندگان این هدست به می توانند محیط بازی نرم افزاری را در محیط فیزیکی پیرامون خود احساس نمایند.حدود سه سال بعد نسل دوم این هدست به همراه سرویس Microsoft Mesh به بازار ارائه گردید.

متن۵

توکن NFT چیست و چه نقشی در متاورس دارد؟

توکن غیر مثلی یا توکن غیرقابل معاوضه که Non-Fungible Token یا NFT نام دارد،گروهی از توکن های رمزنگاری هستند که مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین تولید می شوند .توکن های NFT، نمادی از اشیاء منحصر به فرد هستند که قابل کپی برداری نبوده و امکان ساخت بدل آنها وجود ندارد.معماری بلاک چین به گونه ای است که از مالکیت موجودی های فیزیکی به خوبی حفاظت می کند.در جهان فیزیکی مالکیت از امور مهم به شمار می آید. همچنین اصلی بودن و منحصر به فرد بودن یک مالکیت برای صاحبان آن از اهمیت زیادی برخوردار است.از آنجا که از اهداف مهم متاورس ممزوج نبودن فعالیت های جهان واقعی با جهان مجازی است.درنتیجه اصلی بودن یک شی و مالکیت برآن شی در این جهان دیجیتالی نیز از عناصر بسیار مهم قلمداد می گردد.
در جهان متاورس وجود انواع متنوع توکن های ارزهای رمزنگاری و توکن های مجازی غیرمثلی تسهیلات ایجاد یک اقتصاد دیجیتال را امکان پذیر ساخته اند.همچنین کیف پول های رمزنگاری از نمونه های مهم سند مالکیت جهت حفظ انواع دارایی های دیجیتال می باشند.

متن۶

بلاک چین چگونه از ایجاد متاورس پشتیبانی می کند؟

دنیای متحد متاورس از اختلاط چندین پروژه مختلف شکل می گیرد. تکنولوژی بلاک چین گذشته از آن که سیستم های قابل اعتماد را حمایت می کند، همچنین به طور مدام به دنبال گسترش سازگاری میان سامانه های متنوع می باشد. تا آنجا که با استفاده از پلتفرم هایی مانند پولکادات و آوالانچ می توان بلاک چین هایی تولید کرد که سفارشی بوده و بتوانند به راحتی با هم تعامل کنند.در این صورت یک متاورس متحد قادر است با استفاده از تکنولوژی بلاک چین راه حل هایی برای ترکیب پروژه های مختلف باهم دیگر پیدا کند.
متاورس،نیاز به ترکیب کد های گوناگونی مانند کدهای بازی های سه بعدی دیجیتالی،رسانه های اجتماعی،سامانه های اکونومیت و مالی،تشخیص هویت دیجیتالی و تعداد زیادی اپلیکیشن های مورد استفاده در دنیای واقعی را دارد.
درحال حاضر ایجاد آواتارهای مجازی،مالکیت بر اشیاء و دارایی مختلف و انتشار ارزهای رمزنگاری بر مبنای تکنولوژی بلاک چین در راستای تولید یک متاورس متحد با هم کار می کنند.
نکته اساسی در بلاک چین که برای متاورس اهمیت دارد،دادن گواهینامه دیجیتالی مالکیت است.این گواهینامه با داشتن کیف پول های دارای کلیدهای خصوصی،محقق می شود.کیف پول های رمزنگاری دارای امنیت زیاد برای ایجاد و نگهداری مدرک شناسایی دیجیتال و اثبات مالکیت صاحب کیف پول می باشد.

عکس

متن۷

دلایل پشتیبانی فیس بوک از متاورس چیست؟

از اولین افراد و شرکت های مشهوری که از متاورس حمایت کردند مارک زاکربرگ و شرکت متبوع او فیس بوک بودند. فیس بوک در سال ۲۰۲۱ اعلام کرد ده میلیارد دلار در آزمایشگاه واقعیت مجازی سرمایه گذاری می کند تا هدست های VR را تولید نماید.
این شرکت یکی از پشتیبانان قدرتمند جهت تولید یک متاورس یکتا و متحد است.فیس بوک از تولید ارز رمز نگاری Diem به عنوان استیبل کوین متاورس پشتیبانی می کند.مارک زاکربرگ برای لزوم پشتیبانی از پروژه متاورس به گسترش طرح های کار از راه دور و بهبود بخشی فرصت های مالی برای عموم مردم اشاره کرده است.این طرح ها به ویژه در حمایت از به وجود آوردن موقعیت کاری بهتر برای مردم کشور های در حال پیشرفت است.
فیس بوک از اپلیکیشن های زیادی برخوردار است که شامل Social Media،نرم فزارهای پیام رسان و پلتفرم های ارزهای رمزنگاری می باشد.درنتیجه به راحتی می تواند آن هارا باهم ترکیب کرده و به ایجاد یک دنیای متاورس شخصی اقدام کند.
یکی از دلایلی که مارک زاکربرگ نام شرکت خود را از Facebook به Meta Platforms Inc تغییر داد،آن است که متاورس را رمز بعدی می داند.او عقیده دارد که طی ۵ تا ۱۰ سال آینده قابلیت های تکنولوژی متاورس همه گیر خواهد شد.

متن۸

یک روز زندگی در دنیای متاورس چگونه است؟

کاربر فیزیکی در دنیای واقعی می تواند یک روز کامل را در جهان مجازی متاورس بگذراند. کاربری صبح رو بروی لپ تاپ خود می نشیند،آنگاه یک آواتار سه بعدی از خود می سازد.این آواتار نماد دیجیتالی کاربر است که می تواند به راحتی در دنیای مجازی به گشت و گذار بپردازد.این آواتار به صورت مجازی به اداره محل کار خود رفته و در آنجا مشغول کار می شود.پس از رسیدگی به کار های روزانه ،از غرفه مجازی برای خود بلیت کنسرت مجازی را تهیه می کند. سپس همراه با آواتارهایی که نمادهای دیجیتالی دوستانش می باشند و با گروهی از صدها آواتار دیگر در کنسرت حضور بهم می رسانند.
پس از پایان کنسرت به گشت و گذار در غرفه های مجازی خرید لوازم می پردازد.آواتار می تواند با پرداخت ارز رمز نگاری مورد قبول سامانه،یک لباس مجازی برای خود خریده و با پوشیدن آن ظاهری دیگر برای خود بسازد.سپس فروشنده از طریق پیک واقعی، لباس را به دست کاربر واقعی برساند.آواتار می تواند لباس مجازی که خرید کرده به آواتار دوست خود قرض بدهد.همچنین می تواند به صورت مجازی سفارش خرید لباسی را ثبت کرده و وجه آن را بپردازد.
در این نمونه ساده مشاهده می کنید که بسیاری از اینترفیس های ارتباطی،اجرای زنده نمایش ها،ارز های رمزنگاری،تجارت الکترونیک و داده های مختلف به اشتراک گذاشته شده است.در صورتی که شرکت های ارائه دهنده این تسهیلات با هم سازگاری و تطابق داشته باشند،ارتباطات چند طرفه و فعل و انفعالات متاورس درست کار می کند.به عنوان نمونه آواتارها بتوانند با هم ارتباط برقرار کرده و لباس های همدیگر را قرض بگیرند.

متن۹

نحوه کار بازار دیجیتال در متاورس چگونه است؟

فروشندگان در دنیای واقعی سعی دارند که محصولات و کالاهای خود را در مکانی معلوم و در زمان تعیین شده به خریداران ارائه می کنند.این روش عادی و سنتی در دنیای کسب و کار های واقعی است.آنها با نصب و توزیع آگهی ها سعی در جذب مشتریان دارند.
مشاغل در مدل های مجازی نیاز به زمان و مکان مشخص برای ارائه کالا ها و محصولات خود ندارند.فناوری های پیشرفته تسهیلات ارائه محصولات را در یک بازار ازر دیجیتال یا Digital marketplace،راهم نموده اند که معاملات راحت و سریعی را بین خریدار و فروشنده به وجود می آورد .
بازار ارز دیجیتال متاورس تیز با عبارت Metaverse NFT Marketplace در دنیای واقعیت مجازی وجود دارد.در این بازار خریدارها به دنبال فروشندگان محصولات و دارایی های دیجیتال هستندفروشندگان نمادها یا آواتارهای محصولات و خدمات خود را در متاورس ارائه نموده اند.
کاربران قادرند NFTها و تولیدات دیجیتالی خود را در بازار دیجیتال متاورس بارگذاری کرده و جهت فروش عرضه نمایند.خریداران با مشاهده آنها می توانند در هر زمان که بخواهند این محصولات دیجیتالی را خریده و برای خود دانلود نمایند.

متن۱۰

ویژگی های مورد نیاز بلاک چین برای متاورس کدامند؟

- فناوری بلاک چین قابلیت همکاری میان پروژه ها و پلتفرم های گوناگون را فراهم می کند که از نیازهای مهم یک متاورس متحد و یکپارچه برای اتصال همزمان چندین پروژه با یکدیگر می باشد.
 -دارایی های دیجیتال که در بلاک چین تولید می شوند یکتا بوده و امکان کپی سازی ندارند.این قابلیت با اصول مالکیت بر دارایی ها و کالاها در دنیای واقعی همخوانی دارد.
- هر یک از کاربران می توانند کیف پول کریپتو با کلیدهای خصوصی داشته باشند.در این صورت امکانات یک سند دیجیتالی برخوردار خواهند بودکه توسط آن می توانند مالکیت خود بر دارایی های دیجیتالی را اثبات نمایند.
- نقل و انتقال دارایی ها در بلاک چین با امنیت کامل صورت می پذیرد.کاربرانی که در متاورس به دنبال کسب دآمد هستند لازم است به ارزهای مزنگاری و نحوه انتقال آنها اعتماد داشته باشند.
- همانگونه که در شرکت های واقعی می توان در رای گیری ها و انتخاب مدیریت شرکت کرد،در متاورس نیز امکان کنترل و نظارت بر قوانین روابط دوطرفه کاربران با متاورس مهم است.
- در بلاک چین ایجاد یک کیف پول کریپتو برای تمامی کاربران در سراسر دنیا راحت و آزاد است.داشتن کیف پول ساده ترین روش جهت نظارت ر امور مالی کاربر و داشتن شناسه دیجیتال می باشد.

عکس

متن۱۱

نحوه خرید در متاورس چگونه است؟

در دنیای متاورس کاربرانی که قصد خرید دارند به راحتی می توانند در میان غرفه های فروش ،کالای خود را انتخاب کرده و با چند کلیک ساده خرید خود را انجام دهند.
در هنگام خرید نمی توان مانند خرید واقعی از کیفیت،جنس و سایز اقلام اطمینان پیدا کرد. در هنگام خرید در دنیای متاورس، آواتار خریدار می تواند هر کدام ا اجناس را که نیاز دارد،لمس کند،سایز جنس را بیازماید، رنگ آن را انتخاب کند و در نهایت با اطمینان کامل و بدون هیچ محدودیتی خرید خود را به انجام رساند.
در اکو سیستم متاورس عناصر مهمی از قبیل توکن هایNFT،ساختار بلاک چین،ارزهای رمزنگاری و سیستم های نقل و انتقال پول و پرداخت به خوبی با هم ممزوج شده و تسهیلات خرید را برای کاربران فراهم کرده اند.
یکی از موارد مهمی که هم اکنون در دنیای متاورس در جریان است خرید مالکیت زمین های موجود در بازی های متاورس است.املاک در دنیای مجازی متاورس نیز ارزشمند است.حتی خرید و فروش این زمین ها طرفداران زیادی پیدا کرده و به عنوان روشی جهت کسب در آمد محسوب می شود.

متن۱۲

آیا از متاورس ب عنوان اینترنت می توان استفاده کرد؟

فناوری متاورس در حال حاضر در اوایل ظهور و پیدایش خود به سر می برد.این تکنولوژی می تواند به زودی پیشرفت قابل ملاحظه ای را در پیش رو داشته باشد.در شرایط کنونی متاورس به بازی های دیجیتا ل سه بعدی و بعضی زمینه های خاص،اختصاص داده شده است.
کارشناسان بر این عقیده اند در دهه های آینده چگونگی گردهمایی ها،ارتباطات اجتماعی دو یا چند نفره،خرید و معاملات عامه مردم مبتنی بر متاورس دچار تغییرات زیادی خواهد داشت.کاربران متاورس قادر خواهند شد تجربیاتی شگفت انگیز از ترکیب زندگی واقعی در فضای مجازی را به دست آورند.

متن۱۳

مهم ترین شرکت های فعال در حوزه متاورس

به غیر از شرکت فیس بوک،شرکت های زیر از دیگر حامیان فناوری متاورس می باشند:
- شرکت Nvidia (تولید کننده چیپ ها ی گرافیکی )
- شرکت Microsoft
- شرکت Tencent Holdings Ltd ( یک پلتفرم موازی در چین ،تابع قوانین دولتی کشور)
- شرکت ByteDance Ltd (ساخت هدست ای واقعیت مجازی Pico)
- شرکت Dubit (مشاوره تخصصی)

متن۱۴

چگونه می توان از متاورس کسب درآمد کرد؟

بازی های ویدئویی امکان کسب درآمد از متاورس را فراهم می کند.تعدادی از آنها در زیر معرفی شده اند:
- سامانه های بازی و GameFi هم اکنون امکاناتی را جهت کسب درآمد ثابت و دائمی برای تمامی کاربران عادی در همه نقاط دنیا ایجاد کرده اند.
- یکی از بازی های پر طرفدار Axie Infinity می باشد که بازیکنان در این مکان می توانند موجوداتی را خلق و پرورش داده و از راه خرید و فروش آنها کسب در آمد کنند.
- بازی Gods Unchained دارای گرافیک سه بعدی یا آواتار نیست اما راهی برای کسب درآمد بازی می باشد به این صورت که بازی کنان در حین بازی با جمع آوری کارت های ارزشمند، قابلیت معامله در بازی را دارند.

- بازی SecondLifeI،از اه های مختلفی می توان کسب درآمد داشت.به عنوان مثال وسایل منزل و لباس تهیه کرده و به فروش رسانید.همچنین فروش و اجاره زمین در این بازی کار پر درآمدی می باشد.

- بازی Decentraland از ترکیب بلاک چین و واقعیت مجازی به وجود آمده است.در این بازی زمین هایی با نام LAND وجود دارد که کاربران می توانند با خرید و فروش آن درآمد داشته باشند.
- یکی از روش های کسب درآمد از متاورس ایجاد توکن های NFT می باشد.کاربران علاقمند و با استعداد می توانند به تولید NFT بپردازند و در بازاهای متاورس به فروش برسانند.

عکس

متن۱۵

ارزهای دیجیتال مرسوم در متاورس

مبادلات ارزهای رمزنگاری از ملزومات قسمت های گوناگون متاورس می باشد.جهت شرکت در فعالیت های مختلف مثل بازی ویدئویی،کنسرت های موسیقی،سفر به شهرهای مجازی و دیگر رویدادها،لازم است توکن های مختلف متاورس هزینه شود.
کاربرانی که قصد خرید کالاهای متاورس را دارند بایستی از ارزهای رمزنگاری استفاده نمایند.درحال حاضر کاربرانی که در بازی های متاورسی سرکت می کنند برای انجام تراکنش های مختلف،ارزهای دیجیتالی متاورس را به کار می برند.
اسامی ارزهای برتر در این لیست به ترتیب شامل Enjin Coin، The Sandbox، Axie Infinity، Decentraland MANA و Render token بوده است.

متن۱۶

ارزهای مهم متاورس

- توسط بازی Axie Infinity توکنی با نام بازی و با نماد AXS انتشار یافته است.بازیکنان می توانند با پرورش و فروش موجوداتی با نام Axie به کسب توکن های SLP بپردازید.این توکن ها را با ارزهای رایج سنتی یا دیگر ارزهای رمز نگاری می توان مبادله کرد.
- ارزش ارز Decentraland MANA
- ارز The Sandbox با نماد SAND مربوط به بازی Sandbox می باشد.
- بهترین صرافی های کریپتو برای خرید و فروش ارزهای متاورس شامل Huobi Global ، Mandala Exchange، OKEx ،Binance و FTX می باشند.

متن۱۷

خرید زمین در متاورس

سامانه Decentraland یک وب سایت بازی متاورس است که بر پایه واقعیت مجازی و گرافیک سه بعدی کار می کند. برای ورود به این سامانه نیازی به پرداخت حق عضویت نمی باشد. در این پلتفرم رویدادهای متنوعی برگزار می شود. همچنین املاک موجود در این بازی توسط کاربران قابل خرید و فروش است. بازیکنانی که بخواهند در رویدادهای مجازی شرکت کنند یا قطعات زمین ها و NFT های موجود در دیسنترالند را خریداری کنند، باید هزینه آن را پرداخت کنند. کاربران باید توسط توکن های LAND، MANA و DISTRICT زمین یا دیگر محصولات مورد نیاز خود را خریداری کنند.
زمین هایی که در Decentraland وجود دارد به نود هزار قطعه مساوی ۱۶ در ۱۶ متر مربع تقسیم شده اند که هر قطعه زمین یک NFT محسوب می شود. افرادی که مایل به خرید ملک باشند، باید به بازار دیجیتال مجازی OpenSea و یا بازار Decentraland مراجعه کنند. این بازارها مکان فروش NFT ها می باشد و کاربران می توانند زمین ها را اجاره یا خرید و فروش کنند.
جهت تکمیل عملیات خرید، باید کیف پول کریپتو خریدار به حساب کاربری او در دیسنترالند وصل شده باشد. پس از خرید، آن قطعه ملک در حکم یک NFT در کیف پول او ذخیره می گردد.

متن۱۸

گردآوری و تنظیم : دپارتمان تولید محتوای موسسه آموزشی آقای کریپتو
 هر گونه کپی‌ برداری جزئی یا کلی از مطالب این سایت، بدون کسب مجوز مکتوب ممنوع است.
 هر گونه باز نشر اطلاعات بانک های تحت اختیار این مرکز تنها با ایجاد پیوند به تارگاه SID و ذکر منبع مجاز است.
 استفاده از لوگو و نام مرکز به عنوان حامی و همکار علمی، بدون اخذ مجوز کتبی از "موسسه آموزشی آقای کریپتو" پیگرد قانونی دارد.
 تمامی حقوق این پایگاه برای مرکز اطلاعات علمی موسسه آموزشی آقای کریپتو محفوظ است.

کپی لینک
به گفت و گوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید