advertise

زمان مطالعه

۵ دقیقه

دسته بندی

ارز های دیجیتال

سطح آموزش

مقدماتی

تاریخ انتشار

۱۹ مهر ۱۴۰۱

سرمایه گذاری مومنتوم چیست؟

سرمایه‌گذاری مومنتوم یک استراتژی سرمایه‌گذاری با هدف خرید اوراق بهاداری است که روند قیمتی صعودی را نشان می‌دهند یا اوراق بهادار برای معامله فروشی که روند نزولی نشان می‌دهند. دلیل اصلی پشت سرمایه‌گذاری مومنتوم این است که وقتی یک روند به خوبی تثبیت شد، احتمالاً ادامه خواهد یافت.
بین اقتصاد دانان و متخصصان مالی در مورد اعتبار استراتژی سرمایه گذاری حرکتی اتفاق نظر وجود ندارد. اقتصاددانان سعی می کنند اثرات سرمایه گذاری حرکتی را با استفاده از تئوری بازار کار را توضیح دهند.
یک فرضیه بیان می کند که سرمایه گذاران در هنگام اجرای استراتژی سرمایه گذاری حرکتی، ریسک قابل توجهی را متحمل می شوند. بازده بالقوه بالا پاداشی است که آن ریسک را متعادل می کند. فرضیه دیگری نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران حرکتی از ضعف‌های رفتاری سایر سرمایه‌گذاران، مانند تمایل به «پیروی از سایرین(گله)» استفاده می‌کنند، که به عنوان «سوگیری ذهنیت گله» نیز شناخته می‌شود.

ویژگی های سرمایه گذاری مومنتوم

سرمایه گذاری مومنتوم یک استراتژی تجاری فنی است. بر خلاف سرمایه گذاران بنیادی یا ارزشی، سرمایه گذاران حرکتی نگران عملکرد عملیاتی شرکت نیستند. سرمایه‌گذاران مومنتوم از شاخص‌های فنی برای تجزیه و تحلیل یک اوراق بهادار استفاده می‌کنند تا روندها را شناسایی کرده و قدرت روند را بسنجند - به عبارت دیگر، برای تعیین سطح حرکت قیمت در بازار سرمایه گذاران مومنتوم همچنین به دنبال تحلیل، درک و در صورت امکان پیش بینی رفتار سایر سرمایه گذاران در بازار هستند. آگاهی از سوگیری های رفتاری و احساسات سرمایه گذار می تواند به طور قابل توجهی اثربخشی یک استراتژی سرمایه گذاری حرکتی را افزایش دهد.

متن۳

ابزارهای تحلیل تکنیکال در معاملات مومنتوم

تحلیل تکنیکال نقطه مرجع اصلی سرمایه گذاران است. از آنجایی که معامله گران زمان قابل توجهی را صرف تلاش برای تعیین قدرت روند قیمت دارایی می کنند، آگاهی از شاخص های فنی کلیدی برای اجرای موفقیت آمیز یک استراتژی معاملاتی حرکت بسیار مهم است.
در زیر برخی از شاخص های فنی که بیشتر در معاملات مومنتوم مورد استفاده قرار می گیرند آورده شده است:

متن۴

۱. خطوط روند

خطوط روند یک ابزار تحلیل تکنیکال اساسی برای نظارت بر حرکت قیمت هستند. یک خط روند بین دو نقطه متوالی در نمودار قیمت رسم می شود. اگر خط حاصل به سمت بالا شیب داشته باشد، نشان دهنده این است که یک روند مثبت و صعودی وجود دارد و سرمایه گذار ممکن است سهام بخرد. اگر خط حاصل به سمت پایین باشد،سپس روند منفی یا نزولی است و فروش کوتاه به عنوان محتمل ترین موقعیت سودآور برای اتخاذ نشان داده می شود.

متن۵

۲. میانگین متحرک

یک خط میانگین متحرک معامله گران را قادر می سازد تا روند غالب را شناسایی کنند و در عین حال بسیاری از "سر و صدای" بازار را که ناشی از نوسانات کوچک و ناچیز قیمت است، حذف کنند. زمانی که قیمت اوراق بهادار به طور مداوم در یک میانگین متحرک یا بالاتر از آن باقی بماند، این نشان دهنده وجود یک روند صعودی است. یک روند نزولی معمولاً با حفظ موقعیت قیمت در یک میانگین متحرک انتخابی یا کمتر از آن در نمودار منعکس می شود.

متن۶

۳. نوسانگر تصادفی(stochastic oscillator)

نوسانگر تصادفی آخرین قیمت بسته شدن دارایی را با قیمت ها در یک دوره زمانی مشخص مقایسه می کند. هنگامی که قیمت بسته شدن نزدیک به بالاترین محدوده قیمت برای دوره زمانی باشد، روند مثبت است. وقتی قیمت بسته شدن نزدیک به پایین است، این نشان دهنده یک روند نزولی است.
مقادیر نوسانگر تصادفی از ۰ تا ۱۰۰ متغیر است. اعداد بالاتر از ۵۰ نشان دهنده یک روند صعودی تقویت کننده است. اعداد پایین تر از ۵۰ نشان دهنده روند نزولی است روند نزولی که در حال افزایش است. با این حال، خواندن نوسانگر زیر ۲۰ نشان دهنده شرایط فروش بیش از حد در بازار است که ممکن است منجر به برگشت بازار به سمت صعودی شود. به همین ترتیب، خوانش های بالای ۸۰ نشان دهنده شرایط خرید بیش از حد و احتمال بازگشت نزولی است.

متن۷

۴. میانگین جهت شاخص (ADX)

شاخص جهت گیری متوسط (ADX) یک اندیکاتور مومنتوم بسیار محبوب است و معمولاً نسبت به نوسانگر تصادفی کمتر مستعد تولید سیگنال های کاذب است. ADX برای تعیین یک وجود یک روند و دوم قدرت یک روند استفاده می شود. این کار را با محاسبه بازتر یا بسته تر شدن محدوده قیمت اوراق بهادار در یک دوره زمانی مشخص انجام می دهد.
مقادیر ADX از ۰ تا ۱۰۰ متغیر است. مقادیر کمتر از ۲۵ (برخی معامله گران از ۲۰ به جای ۲۵ استفاده می کنند) بازاری در محدوده یا بدون جهت را نشان می دهد که در آن روند واضحی وجود ندارد. قرائت بالای ۲۵ نشان دهنده وجود یک روند است و قرائت بالاتر از آن سطح نشان دهنده روند قوی تر است. به عبارت دیگر، قرائت ADX ۴۰ نشان دهنده روند قوی تر از قرائت ADX ۳۰ است.
معامله گران همچنین به دنبال واگرایی بین حرکت قیمت و ADX به عنوان نشانه ای از کاهش یا تضعیف حرکت هستند. اگر قیمت به بالاترین حد جدید برسد، اما ADX به مقدار بالایی جدید نرسد، این واگرایی نزولی ADX از قیمت است. در طرف دیگر مقیاس، اگر قیمت به پایین ترین حد جدید سقوط کند اما ADX پایین ترین میزان جدید را مشاهده نکند، این نشان دهنده یک واگرایی صعودی ADX از قیمت است.
دیگر شاخص‌های محبوب سرمایه‌گذاری حرکتی عبارتند از شاخص واگرایی همگرایی میانگین متحرک (MACD) و شاخص قدرت نسبی (RSI).


کپی لینک
به گفت و گوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید