advertise

زمان مطالعه

۵ دقیقه

دسته بندی

ارز های دیجیتال

سطح آموزش

مقدماتی

تاریخ انتشار

۲۳ بهمن ۱۴۰۱

طرح پانزی چیست؟

این طرح به نام چارلز پانزی از بوستون، ماساچوست نامگذاری شده است. در دهه ۱۹۲۰، پانزی طرحی را راه اندازی کرد که به سرمایه گذاران ۵۰ درصد بازگشت سرمایه در کوپن های پستی را تضمین می کرد. اگرچه پانزی می‌توانست به حامیان اولیه‌اش پول بپردازد، اما زمانی که او نتوانست پول سرمایه‌گذاران بعدی را پرداخت کند، این طرح منحل شد.
طرح استاندارد پانزی، یک طرح سرمایه‌گذاری متقلبانه است که در آن اپراتور بازده سرمایه‌گذاری‌ها را از سرمایه‌های حاصل از سرمایه‌گذاران جدید پرداخت می‌کند، نه از سود سرمایه‌گذاری مشروع. اپراتورهای طرح پانزی، سرمایه گذاران جدید را با نرخ بازده کوتاه مدت غیرعادی بالا جذب می کنند.
کلاهبردار یا با گرفتن کارمزد برای "سرمایه گذاری ها" سود می برد یا به سادگی با سرمایه سرمایه گذاران فرار می کند. طرح‌های پانزی معمولاً زمانی از هم می‌پاشند که سرمایه جدید کافی برای پرداخت به استخر رو به رشد سرمایه‌گذاران موجود وجود نداشته باشد.

نمونه هایی از طرح های پانزی :

برنی مدوف: یک کارگزار وال استریت که تجارت مدیریت ثروتش یک طرح تقریباً بیست ساله پانزی بود که میلیاردها سرمایه‌گذار را فریب داد. طرح مدوف توسط افشاگر هری مارکوپولوس فاش شد.
سرمایه گذاری سرمایه JSG : دو مرد کالیفرنیایی که از طریق سرمایه گذاری در سهام "گرم" قبل از عرضه اولیه، وعده بازدهی بالا را دادند. در صورتیکه هیچ سرمایه گذاری واقعی هرگز انجام نشده بود.

متن۳

طرح هرمی چیست؟

طرح هرمی که طرح ارجاع زنجیره ای نیز نامیده می شود، یک مدل کسب و کار متقلبانه است که در آن اعضای جدید با وعده پرداخت به توانایی آنها برای ثبت نام اعضای آینده در این طرح، استخدام می شوند. با گسترش تصاعدی مجموعه عضویت، استخدام بیشتر غیرممکن می شود و "کسب و کار" ناپایدار می شود.
یک طرح هرمی اغلب به عنوان یک عمل بازاریابی چند سطحی مشروع (MLM) ظاهر می شود. یک MLM قانونی از سود حاصل از فروش پایین دستی برای پرداخت پاداش به استخدام کنندگان استفاده می کند. با این حال، طرح های هرمی تقریباً هیچ فروش قانونی را شامل نمی شود. در عوض، سرمایه‌گذاران اولیه به جای سود واقعی، از وجوه ورودی سرمایه‌گذاری‌های بعدی پرداخت می‌شوند.

متن۴

نمونه هایی از طرح های هرمی :

Burn Lounge : یک فروشگاه آنلاین موسیقی که افرادی را که برای حق فروش موسیقی پرداخت می‌کردند، جذب می‌کرد، در حالی که برای استخدام افراد دیگر در تجارت جوایزی کسب می‌کرد و پاداش ها به هیچ وجه با فروش کالا مرتبط نبودند. FTC برنده قضاوت ۱۷ میلیون دلاری شد.
بده و بگیر: یک طرح انگلیسی که در آن گروهی از اپراتورها ۳۰۰۰ پوند به عنوان هزینه ورودی درخواست کردند و وعده پاداش ۲۰۰۰۰ پوندی برای جذب تعداد معینی از اعضای جدید را دادند. شش نفر به دلیل اجرای این طرح محکوم به حبس شدند.

عکس

متن۵

تفاوت بین طرح های پانزی و هرمی:

طرح های پانزی و هرمی مشابه هستند اما یکسان نیستند.
شباهت ‌ها :
هر دو طرح های پانزی و هرمی، به شکل کلاهبرداری مالی هستند که با وعده بازگشت پول، قربانی‌ها را متقاعد به سرمایه‌گذاری در این طرح‌ها می‌کنند.
هر دو  این طرح ‌ها برای بقا و موفقیت، به یک جریان منظم پول از سوی سرمایه‌گذاران جدید نیاز دارند.
معمولا این طرح‌ ها، محصولات یا خدمات واقعی را عرضه نمی‌کنند.

تفاوت ‌ها :
طرح ‌های پانزی (Ponzi) ، معمولا در شکل و شمایل خدمات مدیریت سرمایه‌گذاری پنهان هستند، به صورتی که شرکت‌کننده‌ها متقاعد می‌شوند سود بدست آمده از یک سرمایه‌گذاری قانونی است. فرد کلاهبردار در واقع از یک نفر می‌دزدد و به فرد دیگر پرداخت می‌کند.
طرح‌های هرمی (Pyramid) ، معمولا بر اساس بازاریابی شبکه‌ای کار کرده و برای کسب درآمد، شرکت‌کننده‌ها را ملزم به ثبت‌نام اعضای جدید می‌کنند. بنابراین، هر شرکت‌کننده قبل از اینکه پول را به بالای هرم بفرستد، کمیسیونی دریافت می‌کند.

متن۶

گردآوری و تنظیم : دپارتمان تولید محتوای موسسه آموزشی آقای کریپتو
 هر گونه کپی‌ برداری جزئی یا کلی از مطالب این سایت، بدون کسب مجوز مکتوب ممنوع است.
 هر گونه باز نشر اطلاعات بانک های تحت اختیار این مرکز تنها با ایجاد پیوند به تارگاه SID و ذکر منبع مجاز است.
استفاده از لوگو و نام مرکز به عنوان حامی و همکار علمی، بدون اخذ مجوز کتبی از "موسسه آموزشی آقای کریپتو" پیگرد قانونی دارد.
تمامی حقوق این پایگاه برای مرکز اطلاعات علمی موسسه آموزشی آقای کریپتو محفوظ است.

کپی لینک
به گفت و گوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید