advertise

زمان مطالعه

۵ دقیقه

دسته بندی

بازارهای مالی 

سطح آموزش

مقدماتی

تاریخ انتشار

۱۶ مهر ۱۴۰۲

عرضه و تقاضا

کسب و کارها در اقتصاد بازار هنگام تعیین قیمت کالاها و خدمات از مفهوم عرضه و تقاضا استفاده می کنند. آنها همچنین ساختار هزینه و رقابت خود را در نظر می گیرند. اگر رابطه بین عرضه و تقاضا کشش داشته باشد، خریداران ممکن است تصمیم بگیرند که مقدار خرید خود را بر اساس ادراکشان از جذابیت قیمت گذاری تنظیم کنند.
این مقاله به تعریف عرضه و تقاضا می پردازد، اثرات تغییرات قیمت و عوامل محرک بر عرضه و تقاضا را توضیح می دهد و نمونه هایی از عرضه و تقاضا در دنیای واقعی ارائه می دهد.

عرضه و تقاضا چیست؟

عرضه و تقاضا یک تئوری اقتصاد خرد است که تأثیر سطح موجود کالاها یا خدمات را بر قیمت گذاری، حجم خرید و سطح تولید بعدی توصیف می کند. با کاهش عرضه، فروشندگان قیمت ها را افزایش می دهند و سطح تقاضای خریدار کاهش می یابد. با افزایش عرضه، قیمت یک محصول یا خدمات کاهش می یابد و تقاضای خریدار افزایش می یابد.

قانون عرضه چیست؟

قانون عرضه این است که فروشندگان کالاها یا خدمات بیشتری را برای فروش ارائه می کنند که قیمت این کالاها یا خدمات افزایش یابد تا سودآوری آنها افزایش یابد. برعکس، زمانی که قیمت کالاها یا خدمات کاهش می یابد، فروشندگان حجم کمتری از کالاها یا خدمات را برای فروش تولید می کنند.

عوامل موثر بر عرضه

عوامل موثر بر تامین مواد اولیه، قطعات، قطعات و یا خدمات عبارتند از:
کمبود منابع طبیعی
بلایای طبیعی
الگوهای آب و هوا و تغییرات آب و هوایی که بر رشد محصول، ساخت و ساز و غیره تأثیر می گذارد.
تعطیلی بیماری های همه گیر یا بومی
جنگ و سایر اختلالات ژئوپلیتیکی
تاخیر در حمل و نقل ناشی از اختلال در زنجیره تامین

قانون تقاضا چیست؟

قانون تقاضا این است که خریداران با افزایش قیمت کالا یا خدمات کمتری را انتخاب می کنند. از طریق یک رابطه معکوس، زمانی که قیمت کاهش می یابد، ممکن است مقدار بیشتری از کالاها یا خدمات را خریداری کنند.

عوامل موثر بر تقاضا

عوامل مؤثر بر تقاضای کسب و کار یا مصرف کنندگان برای کالاها یا خدمات عبارتند از:
کشش قیمتی تقاضا
اثر درآمد مصرف کننده (یا جریان نقدی تجاری)
نیازها یا روندها و مدهای ضروری برای خریدهای اختیاری
کالاهای جایگزین
تعداد خریداران بالقوه
حمل موجودی اضافی در پاسخ به اختلالات زنجیره تامین
سودمندی نهایی خرید یک واحد اضافی به این معنی است که مصرف کننده در صورت کاهش قیمت (هزینه نهایی آنها) سود می برد و رضایت بیشتری دارد.

کشش در عرضه و تقاضا

کشش مفهومی مرتبط با عرضه و تقاضا است. مصرف کنندگان ممکن است زمانی که قیمت ها کاهش می یابد، مقدار بیشتری از کالاها را خریداری کنند و زمانی که قیمت ها افزایش می یابد، مقدار کمتری را خریداری می کنند. این کالاها خاصیت ارتجاعی دارند. با این حال، زمانی که قیمت سوخت افزایش می یابد و نمی توانند نیازهای رانندگی خود را تغییر دهند، مصرف کنندگان ممکن است تقریباً همان مقدار بنزین نسبتاً غیرکشسان خریداری کنند.
بر اساس گزارش فدرال رزرو دالاس، تقاضای بنزین "نسبتا غیر کشش" در نظر گرفته می شود. ممکن است هنگام افزایش قیمت، از خریداران خواسته شود که تقریباً همان تعداد مایل را در ارتباط با کار رانندگی کنند. اما آنها می توانند الگوهای رانندگی اختیاری خود و تعداد مایل های رانندگی اختیاری خود را تغییر دهند. در درازمدت، بنزین تا حدی انعطاف‌پذیر است، زیرا رانندگان می‌توانند انتخاب کنند که به محل کار نزدیک‌تر شوند، به جای آن خودروهای الکتریکی یا کامیون بخرند یا به وسایل نقلیه کم‌مصرف‌تری روی آورند.
در همین مقاله فدرال رزرو دالاس، مفهوم اقتصادی کشش کمی محاسبه می شود:
برای مثال، مقدار کشش ۱- به این معنی است که به ازای هر ۱ درصد افزایش قیمت واقعی بنزین، مصرف بنزین ۱ درصد کاهش می‌یابد. در مقابل، مقدار کشش ۰ به این معنی است که مصرف به تغییر قیمت بنزین پاسخ نمی دهد.
مطالعات جدیدتر در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۹ که در مقاله فدرال رزرو دالاس ذکر شده است، کشش قیمتی ۰.۳۷- را نشان می‌دهد که به این معنی است که قیمت بنزین تا حدودی کشش دارد. مطالعات قبلی کشش بنزین را نزدیک به صفر محاسبه کردند. فدرال رزرو دالاس فکر می کند که مطالعات قبلی دارای مسائل سوگیری تجمع سری زمانی بودند.

رابطه بین عرضه و تقاضا

رابطه بین عرضه و تقاضا این است که وقتی تقاضا زیاد و عرضه کم باشد قیمت افزایش می یابد. زمانی که عرضه زیاد و تقاضا کم باشد قیمت ها کمتر می شود. وقتی عرضه برابر با تقاضا باشد، بازار در تعادل است.
تعادل بازار به این معناست که فروشندگان و خریداران بر سر قیمت بازار کالا به توافق می رسند و خریداران تمام واحدهای موجود را می خرند. نام دیگر تعادل در این نوع بازار رقابتی قیمت تسویه بازار است.
در یک تغییر منحنی عرضه که کشش عرضه را نشان می دهد، تولیدکنندگان کالاهای بیشتری را زمانی که قیمت ها بالا هستند تولید می کنند. برای کالاهایی که کشش قیمتی در بازار آزاد دارند، خریداران در صورت پایین بودن قیمت، مقادیر بیشتری را خریداری می‌کنند و زمانی که قیمت‌ها بالا است، مقادیر کمتری را خریداری می‌کنند. این تغییر تقاضا، کشش تقاضا را نشان می دهد.
نمونه هایی از عرضه و تقاضا در بازی
نیروهای عرضه و تقاضا در بسیاری از صنایع از جمله تجارت الکترونیک و B۲B، جاده های عوارضی، خطوط هوایی، انرژی و مواد غذایی نقش دارند. چند نمونه در ادامه می آید.
مدل های قیمت گذاری عرضه و تقاضا در زمان واقعی
برخی از شرکت‌های تجارت الکترونیک و مدل‌های کسب‌وکار عوارض جاده‌ای از مدل‌های نوآوری قیمت‌گذاری با کشف عرضه و تقاضا در زمان واقعی برای تعیین قیمت استفاده می‌کنند.
مثال قیمت گذاری عرضه و تقاضا در زمان واقعی تجارت الکترونیک نرم‌افزار قیمت‌گذاری بی‌درنگ بازار مانند Zilliant شرکت‌های تجارت الکترونیک را قادر می‌سازد تا از قیمت‌گذاری پویا با قوانین اتوماسیون هوشمند و گردش کار تایید سفارش خودکار به عنوان محرک استفاده کنند. به گفته Martech Zone، شرکت‌های B۲B می‌توانند از قیمت‌گذاری پویا برای در نظر گرفتن عوامل عرضه و تقاضا استفاده کنند.
در مقاله مرتبط، Martech Zone قیمت گذاری پویا را تعریف می کند:
«قیمت‌گذاری پویا - در حالی که چیزی شبیه به یک کلمه رایج است - به این معنی است که مشتریان شما قیمت‌هایی را می‌بینند که با شرایط بازار در هر زمان معینی مرتبط هستند. به عبارت دیگر، قیمت گذاری در زمان واقعی در بازار.
مثال قیمت گذاری ازدحام عرضه و تقاضا در جاده های عوارضی
قیمت گذاری عوارضی نوعی از قیمت گذاری تراکم است که از قانون عرضه و تقاضا برای تعیین سطح استفاده از رانندگان استفاده می کند. هنگامی که قیمت عوارض جاده‌ها بالاتر است، برخی از رانندگان ترجیح می‌دهند از جاده عوارضی استفاده نکنند و ازدحام ترافیک کاسته شود.
اداره بزرگراه فدرال در وزارت حمل و نقل ایالات متحده قیمت گذاری ازدحام را تعریف می کند. قیمت گذاری ازدحام برای جاده های عوارضی و برخی صنایع دیگر اعمال می شود:
«قیمت‌گذاری ازدحام – که گاهی اوقات قیمت‌گذاری ارزش نامیده می‌شود – راهی برای استفاده از قدرت بازار برای کاهش ضایعات مرتبط با تراکم ترافیک است. قیمت‌گذاری ازدحام با تغییر برخی از سفرهای بزرگراهی در ساعات شلوغی به سایر حالت‌های حمل‌ونقل یا دوره‌های غیر اوج، با بهره‌گیری از این واقعیت که اکثر رانندگان ساعت شلوغی در بزرگراه‌های شهری معمولی مسافران نیستند، کار می‌کند. با حذف کسری (حتی به اندازه ۵ درصد) از وسایل نقلیه از یک جاده شلوغ، قیمت گذاری سیستم را قادر می سازد بسیار کارآمدتر جریان داشته باشد و به خودروهای بیشتری اجازه می دهد در همان فضای فیزیکی حرکت کنند.
هزینه های متغیر مشابه با موفقیت در صنایع دیگر مورد استفاده قرار گرفته است - به عنوان مثال، بلیط هواپیما، نرخ تلفن همراه، و نرخ برق. در میان اقتصاددانان اتفاق نظر وجود دارد که قیمت‌گذاری ازدحام نشان‌دهنده تنها راه‌حل مناسب و پایدار برای کاهش تراکم ترافیک است.
انواع قیمت گذاری ازدحام که توسط اداره بزرگراه فدرال توضیح داده شده است عبارتند از:
خطوط با قیمت متغیر (خودروهای سریع یا پرشمار)
کل جاده ها یا پل ها با عوارض
برای رانندگی در مناطق پر ازدحام، هزینه‌های حصار دریافت می‌شود
نمونه‌هایی از قیمت‌گذاری ازدحام عبارتند از خطوط HOV سن دیگو، CA، جاده‌های عوارضی که قیمت‌ها را در زمان واقعی بر اساس حجم ترافیک جاده‌ای در آستین، تگزاس، تغییر می‌دهند، و آخرین تکرار یک طرح سیاسی برای هزینه‌های حصار در شهر نیویورک. نیوجرسی مخالف است.
عرضه و تقاضا در صنعت هواپیمایی
همه گیری COVID-۱۹ منجر به کاهش شدید تقاضا برای سفرهای هوایی شده است. به گفته شرکت مشاوره McKinsey & Company، از بین رفتن تقاضا در دسته مسافرهای تجاری سودآورتر نسبت به سفرهای تفریحی زمان بیشتری برای بهبود خواهد داشت.
مک‌کینزی بیان می‌کند که سفرهای تجاری، که شامل کلاس تجاری و رزروهای لحظه آخری با قیمت بالاتر است، تا سال ۲۰۲۴ تنها ۸۰ درصد بهبودی از سطوح پیش از همه‌گیری را تجربه خواهند کرد. این کاهش تقاضا تا حدی به دلیل افزایش محبوبیت از راه دور (و ترکیبی) است. کار کردن
مک‌کینزی بلیط‌های هواپیمایی با قیمت‌های بالاتر را پیش‌بینی می‌کند، با هواپیماهای پرسنل کمتری که به دلیل تقاضای سفر کمتر و هزینه‌های بالاتر ناشی از افزایش تامین مالی بدهی، استفاده می‌شوند. قیمت پرواز بدون توقف ممکن است کاهش یابد زیرا تعداد کمتری از مسافران تجاری به یک برنامه سفر کارآمد نیاز دارند که زمان پرواز کمتری داشته باشد.
مک‌کینزی پیشنهاد می‌کند که خطوط هوایی روی دیجیتالی‌سازی فناوری اطلاعات، اتوماسیون برای بهره‌وری، بهبود خدمات مشتری و تجزیه و تحلیل کلان داده‌ها برای تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاری کنند تا نتایج کسب‌وکار خود را بهبود بخشند.
کمبود کره و قیمت به عنوان عرضه و تقاضا افزایش می یابد.به گفته Better Homes & Gardens، کمبود کره در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۲ ناشی از «تورم، عرضه و تقاضا، و کمبود نیروی کار» است. بر اساس منبع وال استریت ژورنال که توسط Better Homes & Gardens استفاده می شود، تورم به هزینه های پرورش گاوهای شیری و سوخت برای حمل و نقل کالا مربوط می شود. مقاله BH&G بیان می‌کند که کاهش تولید کره نیز به دلیل رویدادهای آب و هوایی بد است، از جمله «دمای شدید، طوفان، سیل، [و] خشکسالی».
برخی از عوامل موثر بر عرضه کره، از جمله تورم و کمبود نیروی کار، مسائل کلان اقتصادی است.Better Homes and Gardens به کاهش ۲۲ درصدی ذخیره سازی کره از ۳۶۳ میلیون پوند در آگوست ۲۰۲۱ به ۲۸۳ میلیون پوند در آگوست ۲۰۲۲ اشاره می کند که منجر به افزایش ۲۴.۶ درصدی قیمت در مدت مشابه شده است.
منحنی عرضه می‌تواند در سال‌های آینده به یک دوره مازاد عرضه تغییر کند که قیمت‌ها را در ارتباط با تئوری اقتصادی عرضه و تقاضا کاهش می‌دهد.

عرضه، تقاضا و کسب و کار شما

در تجارت، هنگام تنظیم یا تنظیم قیمت محصول یا خدمات خود، عرضه و تقاضا را در نظر بگیرید. تحولات اقتصادی و تورم را رصد کنید. عرضه و تقاضا و تغییرات قیمت را در صنعت و زنجیره تامین خود دنبال کنید. اقدامات و نتایج تجاری رقبای خود را در نظر بگیرید. از پیش‌بینی‌ها و بودجه‌های متحرک برای تشخیص زودهنگام تغییرات و انجام تنظیمات بودجه در صورت نیاز استفاده کنید.
هنگامی که تقاضا در کسب و کار شما کاهش می یابد، اگر مدیریت موجودی شما ضعیف باشد، موجودی ممکن است افزایش یابد. با اختلالات زنجیره تامین که باعث کاهش عرضه به موقع می شود، ممکن است انتخاب کنید که انبار ایمنی موجودی تجاری را افزایش دهید. از در دسترس بودن موجودی مطلع باشید و در صورت لزوم سطح تولید را به سرعت کاهش دهید.پیش بینی جریان نقدی را اغلب برای اطمینان از جریان نقدی و تامین مالی کافی تهیه کنید. حساب‌های دریافتنی را در سریع‌ترین زمان ممکن جمع‌آوری کنید تا از رد کردن و بهبود جریان نقدی خود جلوگیری کنید. در صورت امکان، زمان حساب های پرداختنی را با مجموعه حساب های دریافتنی مطابقت دهید. نرم افزار اتوماسیون AP به شما امکان می دهد فاکتورها را طبق برنامه زمانی که تنظیم کرده اید پرداخت کنید و در صورت امکان از تخفیف های پرداخت زودهنگام استفاده کنید و در پول کسب و کار خود صرفه جویی کنید.
مدیریت فروشنده، از جمله منابع استراتژیک، ضروری است. تامین کنندگان شما می توانند بینش های مورد نیاز شرکت شما را در مورد تغییرات عرضه و تقاضا، و اینکه آیا این امر باعث اختلال در زنجیره تامین در مواد اولیه مورد نیاز شما برای تولید محصولات می شود، ارائه دهند. با منابع بین المللی محصولات شما، مدیریت تامین کنندگان جهانی اهمیت دارد. و روابط تامین کننده تجارت الکترونیک برای فروشندگان آنلاین اهمیت دارد.
فرض کنید تامین‌کننده‌ای که در زنجیره تامین مواد خام به آن وابسته هستید، مشکلات مالی یا تولیدی دارد که منجر به تولید کالاهای پایین‌تر می‌شود. این می تواند منجر به عرضه کمتر کالاهایی شود که برای تولید محصول خود نیاز دارید.خرید یا ادغام با این شرکت را با استفاده از یک استراتژی ادغام به عقب در نظر بگیرید. ادغام به عقب نوعی ادغام عمودی است. اگر تصمیم دارید کسب و کار خود را با خرید شرکت های دیگر فروش محصولات در همان صنعت خود گسترش دهید، یکپارچگی افقی در نظر گرفته می شود. ادغام افقی در مقابل عمودی، استراتژی های M&A هستند که باید در نظر گرفته شوند.تصمیم بگیرید که آیا یک سیستم نرم افزار قیمت گذاری پویا در زمان واقعی نصب کنید تا از تغییرات عرضه و تقاضا همگام باشید. این می تواند به شما کمک کند فروش و سود را در صورت درآمد شرکت خود بهینه کنید.

اهمیت قانون عرضه و تقاضا

در نظام اقتصادی اقتصاد بازار، قانون عرضه و تقاضا مهم است.
عرضه و تقاضا بر قیمت های فروشندگان در زنجیره تامین شما تأثیر می گذارد که به نوبه خود بر هزینه های محصول شما تأثیر می گذارد. قیمت های بالاتر برای کالاهای کشسان ممکن است منجر به کاهش حجم فروش شود. قیمت های پایین تر ممکن است باعث افزایش فروش شود. هنگام تعیین سطوح قیمت، هزینه نهایی و حاشیه مشارکت، حاشیه ناخالص کسب و کار خود و قیمت گذاری رقبا را در نظر بگیرید تا در صورت امکان سودآوری را حفظ کنید.

گردآوری و تنظیم : دپارتمان تولید محتوای موسسه آموزشی آقای کریپتو
هر گونه کپی‌ برداری جزئی یا کلی از مطالب این سایت، بدون کسب مجوز مکتوب ممنوع است.
هر گونه باز نشر اطلاعات بانک های تحت اختیار این مرکز تنها با ایجاد پیوند به تارگاه SID و ذکر منبع مجاز است.
استفاده از لوگو و نام مرکز به عنوان حامی و همکار علمی، بدون اخذ مجوز کتبی از "موسسه آموزشی آقای کریپتو" پیگرد قانونی دارد.
تمامی حقوق این پایگاه برای مرکز اطلاعات علمی موسسه آموزشی آقای کریپتو محفوظ است.