advertise

زمان مطالعه

۵ دقیقه

دسته بندی

بورس تهران

سطح آموزش

مقدماتی

تاریخ انتشار

۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۲

صندوق سرمایه گذاری مشترک چیست؟

صندوق سرمایه گذاری مشترک مجموعه ای از دارایی ها است که در سهام، اوراق قرضه و سایر اوراق بهادار سرمایه گذاری می کند. هنگام خرید یک صندوق سرمایه گذاری مشترک، دارای تنوع بیشتری نسبت به اوراق بهادار فردی خواهید بود و در صورت داشتن حداقل شرایط سرمایه گذاری، می توانید از راحتی سرمایه گذاری خودکار لذت ببرید.
صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک – و افرادی که در آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند – چگونه پول در می‌آورند؟
صندوق‌های سهام و اوراق قرضه از دو طریق کسب درآمد می‌کنند:
درآمد. هنگامی که یک اوراق بهادار اساسی که صندوق در آن سرمایه گذاری می کند، بهره یا سود سهام پرداخت می کند، صندوق موظف است این درآمدها را بین سهامدارانش توزیع کند.
سود سرمایه. هنگامی که یک صندوق اوراق بهادار اساسی را به قیمتی بالاتر از آنچه در ابتدا پرداخت شده است می فروشد، صندوق سود می کند. وقتی مجموع سود صندوق از مجموع زیان‌های آن بیشتر شود، به «سود سرمایه خالص» پی می‌برد و موظف است این سود را بین سهامدارانش تقسیم کند.
سپس، به عنوان یک سرمایه گذار، چگونه کسب درآمد می کنید؟
زمانی که درآمد یا توزیع سود سرمایه را از صندوق دریافت می کنید.
زمانی که سهام صندوق خود را به قیمتی بالاتر از آنچه در ابتدا برای آنها پرداخت کرده اید می فروشید.

تفاوت بین صندوق دارای مدیریت فعال و صندوق شاخص چیست؟

خاص - یا "شاخص" - تا حد امکان نزدیک است. صندوق‌هایی که به طور فعال مدیریت می‌شوند، تیم‌های مدیریت حرفه‌ای را به کار می‌گیرند که سعی می‌کنند از معیارهای خود و میانگین‌های گروه همتا بهتر عمل کنند. از آنجایی که صندوق‌های شاخص معمولاً کمتر معامله می‌کنند، نسبت به صندوق‌هایی که به طور فعال مدیریت می‌شوند، نسبت مالیات کارآمدتری دارند و نسبت هزینه‌های کمتری دارند – که می‌تواند به معنای هزینه‌های کمتری برای شما باشد.

متن۳

تفاوت بین ETF های شاخص و صندوق های سرمایه گذاری مشترک چیست؟

ETF های شاخص همان هزینه های کم، تنوع گسترده و کارایی مالیاتی را به عنوان صندوق های سرمایه گذاری مشترک ارائه می دهند. مشابه صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک شاخص معمولی، اکثر صندوق‌های سرمایه‌گذاری ETF سعی می‌کنند یک شاخص مانند S&P ۵۰۰ را ردیابی کنند. تفاوت‌های اصلی این است که ETFها قیمت‌گذاری هم‌زمان و حداقل سرمایه‌گذاری کمتری نسبت به صندوق‌های سرمایه‌گذاری شاخص ارائه می‌کنند، زیرا می‌توانید به اندازه کمی خرید کنید. ۱ سهم از ETF.

متن۴

تفاوت بین صندوق بار و صندوق بدون بار چیست و چرا اهمیت دارد؟

صندوق‌های بارگیری، چه هنگام خرید سهام (یک «بار جلویی») یا زمانی که آنها را می‌فروشید (یک «بار پشتیبان») کارمزد فروش دریافت می‌کنند. وجوه بدون بار - از جمله همه وجوه پیشتاز - این هزینه ها را دریافت نمی کنند.
بارها با کاهش مبلغی که در نهایت سرمایه گذاری یا برداشت می کنید، تأثیر مستقیمی بر سرمایه گذاری های شما دارند.
در اینجا یک مثال فرضی آورده شده است:
مبلغ سرمایه گذاری اولیه: ۱۰۰۰۰ دلار
منهای ۵٪ بار جلویی: ۵۰۰ دلار
مبلغ خالص سرمایه گذاری: ۹۵۰۰ دلار
در این شرایط، عملکرد صندوق شما باید ۵% "زیان" را قبل از به هم خوردن جبران کند.

متن۵

آیا باید به رتبه بندی صندوق های مستقل توجه کنم؟

بله و خیر.
رتبه‌بندی صندوق‌های متقابل از منابع مستقل (مثلاً مورنینگ استار یا بارونز) می‌تواند منبع خوبی برای اطلاعات کلی درباره یک صندوق و راهی مناسب برای مقایسه صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک باشد.
اما به خاطر داشته باشید که رتبه بندی ها به شدت به عملکرد صندوق های قبلی بستگی دارد. و همانطور که در چند دهه گذشته آموخته ایم، برندگان دیروز می توانند به همان سرعت به بازنده های فردا تبدیل شوند.
بنابراین مراقب باشید که بر آن رتبه‌بندی‌ها بیشتر از پاسخ‌های خود به این سؤالات تأکید نکنید:
آیا اهداف صندوق با اهداف سرمایه گذاری من مطابقت دارد؟
چگونه ممکن است این صندوق در سبد سرمایه گذاری کلی من قرار بگیرد؟
خطرات چیست و آیا من با آنها راحت هستم؟
آیا می توانم یک صندوق مشابه با هزینه کمتر پیدا کنم؟
می توانید پاسخ این سوالات و موارد دیگر را در دفترچه هر صندوق بیابید. بنابراین برای جلوگیری از هرگونه غافلگیری، قبل از سرمایه گذاری حتما آن را با دقت بخوانید.

متن۶

"بازده کل" چیست؟

"بازده کل" نشان دهنده تغییر در ارزش - بالا یا پایین - یک سرمایه گذاری در یک دوره خاص است. این شامل هرگونه بهره، سود سهام، یا سود سرمایه ای است که صندوق ایجاد می کند و همچنین تغییر در ارزش بازار (قیمت) آن.
در بیشتر موارد، کل بازده را برای دوره های ۱، ۵، و ۱۰ ساله و همچنین از روز افتتاح صندوق («تاریخ شروع آن») مشاهده خواهید کرد.
چرا بازگشت ونگارد گزارش شده برای صندوق من با بازدهی که در حساب خود کسب کرده ام متفاوت است؟
مجموع ارقام بازگشت فهرست شده در تنظیمات عمومی فرض می کند که:
سرمایه گذاری در روز اول دوره اعلام شده انجام شد.
سرمایه گذاری در آخرین روز از مدت ذکر شده فروخته شد.
در مدت ذکر شده هیچ پولی اضافه یا کم نشده است.
کلیه توزیع های درآمد و سود سرمایه مجدداً سرمایه گذاری شد.
در زندگی واقعی، تجربه شما احتمالاً کمی متفاوت بوده یا بسیار متفاوت است. بنابراین بازده شخصی شما به طور کلی دقیقاً با بازده صندوق مطابقت ندارد.

متن۷

"تنوع" چیست و چگونه به کاهش ریسک در سرمایه گذاری من کمک می کند؟

"تنوع" استراتژی توزیع پس انداز شما در بین انواع مختلف سرمایه گذاری در تلاش برای کاهش ریسک کلی سرمایه گذاری است. این رویکرد می تواند ۲ مزیت داشته باشد:
شما در حال حاضر در موقعیتی هستید که می‌توانید با سرمایه‌گذاری در هر دو حوزه بازار از رشد بعدی بهره ببرید - به‌جای اینکه سعی کنید دقیقاً چه زمانی سهام یا اوراق قرضه «بالا می‌روند» پیش‌بینی کنید.
رشد در بخش‌های خاص در مجموعه شما می‌تواند به جبران افت احتمالی در سایر بخش‌ها کمک کند.
در حالی که تنوع هرگز نمی‌تواند تمام ریسک‌های سرمایه‌گذاری را از بین ببرد، می‌تواند به کاهش ریسک کلی شما با گسترش آن کمک کند. شما می توانید سرمایه گذاری خود را به این ۳ روش متنوع کنید:
در سراسر طبقات دارایی پول خود را بین سهام، اوراق قرضه و ذخایر کوتاه مدت تقسیم کنید.
در طبقات دارایی سرمایه گذاری در انواع سهام (سهام رشد و ارزش از شرکت های کوچک، متوسط و بزرگ) و اوراق قرضه (اوراق قرضه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت شهرداری ها، سازمان های دولتی و شرکت ها). برای تنوع بیشتر، پیشنهاد می کنیم حداقل ۳۰ درصد از سهام پرتفوی خود و ۴۰ درصد از سهام پرتفوی خود را در صندوق های بین المللی سرمایه گذاری کنید.
در میان صندوق های سرمایه گذاری مشترک. دسترسی به صدها – گاهی هزاران – اوراق بهادار از طریق یک صندوق.

متن۸

چقدر ریسک دارد که بیشتر یا همه سرمایه گذاری هایم را در یک شرکت داشته باشم؟

در حالی که تنوع می‌تواند شامل توزیع پس‌انداز شما در چندین شرکت مالی باشد، اغلب شنیده‌ایم که مردم درباره اینکه مدیریت سرمایه‌گذاری‌هایشان در یک مکان بسیار آسان‌تر است صحبت می‌کنند.
بنابراین ما مطمئن می شویم که می توانید از این راحتی در Vanguard لذت ببرید - و همچنان به طیف گسترده ای از سرمایه گذاری ها دسترسی داشته باشید.
از بین بیش از ۱۸۵ صندوق پیشتاز بازار پول، اوراق قرضه، متوازن و سهام، از جمله گزینه های بین المللی و خاص بخش، را انتخاب کنید.
به هزاران ETF بدون کمیسیون و وجوه متقابل بدون کارمزد از Vanguard و صدها شرکت دیگر دسترسی داشته باشید.**
از طریق یک حساب کارگزاری پیشتاز، سهام، اوراق قرضه، گواهی سپرده (سی دی)، اختیار معامله و هزاران صندوق سرمایه گذاری مشترک دیگر را بخرید و بفروشید.
** تجارت بدون کمیسیون ETF های Vanguard برای معاملاتی که هم به صورت آنلاین و هم از طریق تلفن انجام می شود اعمال می شود. تجارت بدون کمیسیون ETFهای غیر پیشتاز فقط برای معاملاتی که به صورت آنلاین انجام می شود اعمال می شود. اکثر مشتریان برای خرید یا فروش ETF های غیر پیشتاز از طریق تلفن، کمیسیون پرداخت می کنند. همچنین ETFهای اهرمی و معکوس را که نمی توان از طریق Vanguard خریداری کرد، اما می توان با پورسانت به فروش رساند، حذف کرد. تجارت بدون کمیسیون ETFهای غیر پیشتاز همچنین ۴۰۱ (k) شرکت کننده را که از گزینه کارگزاری خود هدایت شده استفاده می کنند مستثنی می کند. برنامه کمیسیون فعلی طرح خود را ببینید. کارگزاری پیشتاز این حق را برای خود محفوظ می دارد که ETF های غیر پیشتاز موجود در این پیشنهادات را در هر زمان تغییر دهد. تمام ETF ها مشمول هزینه ها و هزینه های مدیریت هستند. برای اطلاعات بیشتر به دفترچه هر ETF مراجعه کنید. هزینه خدمات حساب نیز ممکن است اعمال شود. تمام فروش های ETF مشمول کارمزد معامله اوراق بهادار است. برای جزئیات کامل به کمیسیون خدمات کارگزاری پیشتاز و برنامه هزینه ها مراجعه کنید.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد صندوق های پیشتاز یا ETF، به vanguard.com مراجعه کنید تا یک دفترچه یا در صورت وجود، یک دفترچه خلاصه را دریافت کنید. اهداف سرمایه‌گذاری، ریسک‌ها، هزینه‌ها، هزینه‌ها و سایر اطلاعات مهم در مورد یک صندوق در بروشور موجود است. قبل از سرمایه گذاری آن را به دقت بخوانید و در نظر بگیرید.
شما باید سهام Vanguard ETF را از طریق خدمات کارگزاری پیشتاز (ما آنها را بدون کمیسیون ارائه می دهیم) یا از طریق کارگزار دیگری (که ممکن است کمیسیون دریافت کند) خریداری و بفروشید. برای جزئیات کامل به کمیسیون خدمات کارگزاری پیشتاز و برنامه هزینه ها مراجعه کنید. سهام پیشتاز ETF به غیر از مجموعه‌های بسیار بزرگ به ارزش میلیون‌ها دلار، مستقیماً با صندوق صادرکننده قابل بازخرید نیست. ETF ها در معرض نوسانات بازار هستند. هنگام خرید یا فروش ETF، قیمت فعلی بازار را پرداخت یا دریافت خواهید کرد که ممکن است بیشتر یا کمتر از خالص ارزش دارایی باشد.
سرمایه‌گذاری در سهام و اوراق قرضه منتشر شده توسط شرکت‌های غیرآمریکایی در معرض خطراتی از جمله ریسک کشور/منطقه است که این احتمال وجود دارد که تحولات سیاسی، مشکلات مالی یا بلایای طبیعی بر ارزش اوراق بهادار منتشر شده توسط شرکت‌ها در کشورهای خارجی یا مناطق خارجی تأثیر منفی بگذارد. ; و ریسک ارزی، که شانس کاهش ارزش یک سرمایه گذاری خارجی، اندازه گیری شده با دلار آمریکا، به دلیل تغییرات نامطلوب در نرخ ارز است. این خطرات به ویژه در بازارهای نوظهور زیاد است. قیمت سهام با سرمایه متوسط و کوچک اغلب بیشتر از سهام شرکت های بزرگ نوسان دارد.
همه سرمایه گذاری ها در معرض خطر هستند، از جمله از دست دادن احتمالی پولی که سرمایه گذاری می کنید. متنوع سازی سود را تضمین نمی کند یا در برابر ضرر محافظت نمی کند. صندوق‌های اوراق قرضه در معرض این خطر هستند که ناشر نتواند پرداخت‌ها را به موقع انجام دهد و قیمت اوراق به دلیل افزایش نرخ‌های بهره یا برداشت‌های منفی از توانایی ناشر برای پرداخت کاهش یابد. وجوهی که بر یک بخش نسبتاً محدود بازار متمرکز می شوند با خطر نوسانات بیشتر قیمت سهام روبرو هستند.

متن

گردآوری و تنظیم : دپارتمان تولید محتوای موسسه آموزشی آقای کریپتو
هر گونه کپی‌ برداری جزئی یا کلی از مطالب این سایت، بدون کسب مجوز مکتوب ممنوع است.
هر گونه باز نشر اطلاعات بانک های تحت اختیار این مرکز تنها با ایجاد پیوند به تارگاه SID و ذکر منبع مجاز است.
استفاده از لوگو و نام مرکز به عنوان حامی و همکار علمی، بدون اخذ مجوز کتبی از "موسسه آموزشی آقای کریپتو" پیگرد قانونی دارد.
تمامی حقوق این پایگاه برای مرکز اطلاعات علمی موسسه آموزشی آقای کریپتو محفوظ است.

کپی لینک
انتقادات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید